نگهداری از بلبرینگ

روش های نگهداری از بلبرینگ

نحوه نگهداری و کنترل بلبرینگ : نگهداری از بلبرینگ تأثیر بسزایی در عملکرد آن دارد و منجر به ماندگاری و بهره وری بیشتر و همچنین به حداقل رساندن زمان خرابی می شود که در نهایت منجر به پس انداز و صرف هزینه کمتر برای تجارت شما می شود.

از بلبرینگ با احتیاط مراقبت کنید

بلبرینگ ها اجزای دقیقی هستند؛ به همین ترتیب، برای جلوگیری از ورود آلاینده ها، آنها باید به صورت مناسب اداره و ذخیره شوند. یاتاقان ها باید به صورت افقی در محیط تمیز و خشک با بسته بندی دست نخورده نگهداری شوند.

برای جلوگیری از قرار گرفتن بلبرینگ ها در معرض آلاینده های هوا باید مراقب باشید زیرا فقط یک ذره خاک در مسیر می تواند باعث خرابی زودرس شود. نیروی مستقیم بر روی یاتاقان یا حلقه بیرونی آن قرار ندهید که این امر می تواند باعث آسیب دیدن و نادرست کار کردن عناصر شود. بلبرینگ ها در صورت افتادن یا بد باز شدن نباید نصب شوند زیرا ترک های کوچک و خراش می تواند منجر به عملکرد ضعیف و متعاقبا خرابی زودرس شود.

محل قرارگیری و شفت را بررسی کنید

قبل از نصب یاتاقان، از نظر وضعیت جسمی یا آسیب دیدگی، محل قرارگیری و شفت را بازرسی کنید. برای تمیز کردن سطوح از پارچه نرم استفاده کنید و از برطرف شدن لک ها اطمینان حاصل کنید.

از روش نصب صحیح استفاده کنید

روش صحیح نگهداری از بلبرینگ بستگی به نوع یاتاقان دارد. بلبرینگ های استوانه ای به طور معمول از طریق روش فشار (نصب با فشار دادن یاتاقان روی شفت ها) یا اتصالات کوچک (گرم کردن بلبرینگ برای گسترش قطر آن) نصب می شوند. توجه داشته باشید که فشار فقط باید با روش پرس فیت اعمال شود. اعمال فشار بدون روش پرس فیت باعث آسیب رسیدن به مسیرها می شود.

از گرمایش مستقیم یا گرمای بیش از حد جلوگیری کنید

حداکثر دمای مجاز بلبرینگ ها به عملیات حرارتی مواد بستگی دارد. دمای بیش از حد می تواند به طور دائم باعث تغییر شکل یا نرم شدن فولاد بلبرینگ شود؛ بنابراین ظرفیت حمل بار را کاهش داده و منجر به خرابی بیرینگها و شکست شما در نگهداری از بلبرینگ ها می شود.

هرگز یاتاقان را با استفاده از شعله باز گرم نکنید. یاتاقانها باید در حالت ایده آل با بخاری های القایی گرم شوند.

از ابزارهای مناسب استفاده کنید

همیشه در هنگام استفاده از بلبرینگ ها یا در طی مراحل نصب و برش از تجهیزات مناسب استفاده کنید. برخی از ابزارهای تخصصی موجود برای نصب و پیاده سازی شامل غلطک های بلبرینگ، کیت ابزار مخصوص یاتاقان، کیت انژکتور روغن یا بخاری های القایی هستند. این ابزارها به منظور اطمینان از فرآیند نصب و تخلیه و به حداقل رساندن خطر خسارت ناشی می شوند.

از ابزارهای عمومی برای کار کردن با یاتاقان استفاده نکنید. این ابزارها مخصوص بلبرینگ نیستند و ممکن است باعث آسیب های ناخواسته و هزینه های غیرضروری شوند.

جلوگیری از خوردگی

اگر بلبرینگ ها به مرور زمان در معرض آب قرار بگیرند، ممکن است زنگ زدگی و خوردگی ایجاد شود. این امر باعث خستگی زودرس می شود و بر عملکرد و بهره وری دستگاه شما تأثیر می گذارد و هزینه های عملیاتی را افزایش می دهد.

هنگام استفاده از یاتاقان حتما از دستکش استفاده کنید. همچنین بهتر است به عنوان روان کننده، از یک گریس مقاوم در برابر آب استفاده کنید تا نگهداری از بلبرینگ در سطح عالی انجام شود.

روانکاری مناسب ضروری است

روان کننده ها می توانند به صورت روغن یا گریس باشند و روان کننده مناسب به یک سری عوامل مانند شرایط محیطی، دما، سرعت و بار بستگی دارد. توصیه های تولید کننده را برای مناسب ترین درجه و نوع روان کننده دنبال کنید. عدم استفاده از روان کننده مناسب می تواند منجر به خرابی دستگاه یا لغو ضمانت شود.

برای نگهداری از بلبرینگ ها، سطح روانکاری را به طور مکرر بررسی کنید و حتما حداقل به صورت سالانه روان کننده ها را تغییر دهید.

علائم خطر را مشاهده و بررسی کنید

مثال ها شامل صدای زیاد، افزایش دما یا لرزش غیر طبیعی است. اگر یاتاقان های شما هر یک از این علائم را نشان دهند، باید از نزدیک تحت نظارت قرار گیرند و در صورت لزوم، قبل از هرگونه آسیب بیشتر در تجهیزات یا ماشین آلات شما، برداشته شوند.

منبع : blog.slsbearings.com.sg | ترجمه اختصاصی شرکت صنعتی بازرگانی بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682