بلبرینگ خود تنظیم

آشنایی با بلبرینگ خود تنظیم (Self-Aligning Ball Bearings)

در بلبرینگ خود تنظیم حلقه درونی دارای دو مسیر ساچمه و حلقه بیرونی دارای یک مسیر كروی است كه شیار ساچمه در آن به صورت منحنی بوده و مرکز انحنای آن منطبق بر محور بلبرینگ است. این امر منجر می شود محور حلقه درونی، ساچمه ها و شیار جدا کننده در اطراف مرکز بلبرینگ منحرف شود تا به طور خودکار بی نظمی ایجاد شده در اثر خطای نصب و راه اندازی اصلاح شود.

شیار جدا کننده این نوع بلبرینگ ها در انواع فولادی، برنجی و پلی آمیدی تولید می شود. قدرت تحمل بار بلبرینگ های خود تنظیمی که پسوند E دارند از نوع مشابه استاندارد بدون E بالاتر است.

بلبرینگ خود تنظیم چیست

این بیرینگ ها دارای سه نوع هستند؛

بدون کاسه نمد

با کاسه نمد در دو طرف بلبرینگ

با حلقه داخلی عریض

موارد استفاده از بلبرینگ خود تنظیم

بیرینگ خود تنظیم برای مواردی که تراز كردن شفت و محفظه دشوار است یا وقتی شفت در طول كار خم می شود قابل استفاده است. پاول بردا، مهندس مجموعه NSK خاطر نشان می کند که مشابه بلبرینگ های شیار عمیق، بلبرینگ های خود تنظیم اغلب برای مصارف عمومی به کار می روند.

تعویض بلبرینگ های خود تنظیم با بلبرینگ های رایج

بسته به نوع، بیشتر بلبرینگ های خود تنظیم با مونتاژهای استاندارد بلبرینگ قابل تعویض هستند. (6200 و 6300 قابل تبادل مستقیم با سری 1200 و 1300 هستند). پاول بردا توضیح می دهد: “اگرچه در صورتی که این امر امکان پذیر نباشد، بیرینگ های خود تنظیم می توانند گسترده تر شوند و یا می توانند به صورت مخروطی در بیایند”.

نکات انتخاب و نصب بلبرینگ خود تنظیم

به گفته بردا، بیرینگ ها بر اساس محدودیت بار، سرعت و فضای دستگاه انتخاب می شوند. همچنین هنگام انتخاب نوع بیرینگ، میزان خم شدن شفت را نیز باید در نظر گرفته شود.

مراحل روتین نصب و کنترل برای یک بیرینگ مخروطی باید دنبال شود. از آنجا که تطبیق بیرینگ با دستگاه بسیار مهم است، نیاز خود را با تامین کننده بلبرینگ مطرح کنید. کارشناسان شرکت صنعتی بازرگانی بتکا برای مشاوره در خدمت شما هستند.

منبع : bearingtips.com | ترجمه اختصاصی شرکت بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682