بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد (Thrust Bearing)

بلبرینگ کف گرد نوع خاصی از بلبرینگ های چرخشی است. مانند سایر یاتاقان های چرخشی، آنها اجازه چرخش بین قسمت ها را دارند اما به طور اختصاصی برای پشتیبانی از بار محوری بالا در حین انجام این کار (به موازات شافت) طراحی شده اند.

معرفی بلبرینگ کف گرد

انواع مختلفی از بلبرینگ های Thrust Bearing برای حمایت از مقادیر مختلف بار محوری وجود دارند. این نوع بلبرینگ ها در دستگاه هایی که از بار محوری کمی استفاده می کنند، کاربرد دارد؛ جایی که یک حلقه از بلبرینگ پشتیبانی می کند.

بلبرینگ کف گرد بشکه ای در دستگاه هایی استفاده می شوند که بار محوری بالایی نیاز دارند و همچنین می توانند از شفت هایی که خارج از تراز هستند پشتیبانی کنند.

بلبرینگ های Thrust Bearing در دستگاه هایی با سرعت بالاتر که به روانکاری روغن نیاز دارند، مانند صنایع اتومبیل و هوافضا، نیز استفاده می شود. به طور کلی، این نوع بیرینگ ها از دو واشر تشکیل شده است که در آن می توان شیارهای بلبرینگ و عناصر نورد را قرار داد.

شماتیک بلبرینگ کف گرد

انواع بیرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد:

ترکیبی از بلبرینگ های پشتیبانی شده در حلقه است و می تواند در برنامه های تحت فشار رانشی استفاده شود که در آن بار شعاعی کمی وجود دارد. واشرها ممکن است صاف یا شیار دار باشند. بیرینگ کف گرد ساچمه ای مینیاتوری از حفره های 2 میلی متر تا 340 میلی متر وجود دارد.

رولبرینگ استوانه ای کف گرد:

از عناصر نورد استوانه ای تشکیل شده است؛ ظرفیت حمل بار بالاتر در ابعاد مساوی نسبت به نوع پیشین دارند. واشرها معمولاً مسطح هستند (شیار ندارند). رولبرینگ استوانه ای کف گرد از حرفه 45 میلی متری شروع می شود.

بلبرینگ کف گرد مینیاتوری

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا در ارائه بلبرینگ های مینیاتوری کف گرد و سایز کوچک تخصص دارد. سری متریک های یاتاقان های کف گرد با حفره هایی به اندازه 2.0 میلی متر در نوع مسطح و 3.0 میلی متر در نوع شیار داربا قطرهای خارجی 6.0 میلی متر و 8.0 میلی متر وجود دارد.

برخی از عوامل مهم هنگام انتخاب بیرینگ کف گرد:

بیرینگ کف گرد باید در ست های همسان عرضه شود.
حفره (ابعاد D) یک واشر (نوع کوچکتر) در مجموعه با مشخصات مطابقت دارد.
حفره دو واشر بزرگتر از 0.007 اینچ خواهد بود زیرا این حفره یک سوراخ پاکسازی برای شفت حساب می شود.

برند های مختلف بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد FAG

بلبرینگ کف گرد با برند FAG در شکل های مختلفی از ساچمه های کروی، استوانه ای و سوزنی وجود دارد. این محصول کشور آلمان به دو صورت با محفظه گردش روغن و بدون محفظه گردش روغن طراحی شده و گاهی با حرف E مخفف کلمه Extra به معنای قابلیت بارگذاری بیشتر دیده می شود.

بلبرینگ کف گرد TIMKEN

برای بارگذاری های با سرعت بسیار بالا و میزان بار کم و متوسط طراحی می شوند. این نوع شامل 2 تیپ با ساچمه کروی و 8 تیپ با رولبرینگ با ساچمه استوانه ای می باشد. بیرینگ کف گرد TLV دارای میزان اصطکاک پایین و حرکت بدون نویز در سرعت های بسیار بالا داشته و حساسیت کمتری به تغییر زاویه محوری دارند.

بلبرینگ کف گرد KOYO

بیرینگ کف گرد کویو برای سرعت های دورانی کم طراحی شده و در حالت تک ردیفه قابلیت حمل بار محوری در یک جهت و در حالت دو ردیفه قابلیت حمل در دو جهت را دارند. بلبرینگ KOYO کف گرد بشکه ای این برند قابلیت حمل بارهای محوری بسیار بالا را نسبت به دیگر شکل های ساچمه دارند.

بلبرینگ کف گرد SKF

بیرینگ کف گرد SKF به صورت تک ردیفه و دو ردیفه تولید می شود. این نوع بلبرینگ ها فقط برای حمل بار محوری طراحی شده و هرگز نباید در معرض بار شعاعی قرار گیرد. طراحی هوزینگ این سری از بیرینگ ها، تغییر موقعیت های ابتدایی را امکان پذیر می کند. بلبرینگ SKF کف گرد در دو مدل بلبرینگ با روانکاری جامد و بلبرینگ با آبکاری ضد سایشی تولید شده است.

اینها بخشی از برند های معروف این نوع بیرینگ هستند اما اگر به برند های دیگر نیاز دارید و برای انتخاب و خرید بهترین بلبرینگ های کف گرد، کارشناسان گروه بتکا در خدمت شما هستند. کافیست با شماره تلفن های پایین صفحه تماس بگیرید و در این مورد با کارشناسان خبره مشورت کنید.

منبع : astbearings.com | ترجمه اختصاصی گروه بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682