رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی (Tapered Roller Bearing)

در رولبرینگ مخروطی لایه های درونی و بیرونی با غلتک های مخروطی که بین آنها قرار گرفته اند زاویه دار هستند؛ به طوری که سطح غلتک ها در محور بلبرینگ همگرا می شود. این بیرینگ ها از این جهت منحصر به فرد هستند كه برخلاف بیشتر یاتاقان ها كه می توانند یکی از بارهای محوری یا شعاعی را تحمل كنند، مقادیر زیادی بار را در هر دو جهت تحمل می كنند.

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه به این دلیل محدود شده است که بتواند بارهای زیاد محوری را در یک جهت تحمل کند اما اگر در کنار یک رولبرینگ مخروطی دوم تنظیم شود، آن بار محوری خنثی می شود. این امر اجازه می دهد تا یاتاقان ها، بارهای زیاد شعاعی و محوری را از جهت های مختلف بپذیرند؛ به همین دلیل از بیرینگ مخروطی جفت شده در چرخ ماشین و وسایل نقلیه استفاده می شود چون در آن ها باید همزمان نیروهای بزرگ شعاعی و محوری کنترل شود.

اگر بار شعاعی روی بلبرینگ تحمیل شود، بار محوری القا می شود و این امر باید توسط بیرینگ دیگری خنثی شود. بنابراین طبیعی است که برای تعادل بارها از دو رولبرینگ مخروطی در هر انتهای سیستم شفت یا رولبرینگ مخروطی دو ردیفه که در جهت مخالف تعبیه می شود استفاده کنید.

رولبرینگ مخروطی دو ردیفه

ویژگی های رولبرینگ مخروطی

در واقع معادل غلتکی بلبرینگ تماس زاویه ای، رولبرینگ مخروطی است که در صورت طولانی تر بودن سطوح، به یک نقطه در محور بلبرینگ متصل می شود.

بیرینگ های مخروطی را به راحتی می توان به صورت بخش های مجزا جدا کرد. حلقه داخلی با غلتک و شیار جدا کننده می تواند جدا شده و از حلقه بیرونی خارج شود.

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه

به مانند سایر رولبرینگ ها، به رولبرینگ های مخروطی نیز باید حداقل بار، به ویژه در کاربردهای با سرعت بالا داده شود که در آنها نیروهای اینرسی و اصطکاک می تواند تأثیر مخربی بر غلتک ها و لایه ها داشته باشد.

جنس رولبرینگ مخروطی

متداول ترین جنس استفاده شده برای بلبرینگ، رولبرینگ و ایضا رولبرینگ مخروطی، کروم نوع SAE 52100 است. این بلبرینگ را می توان با مقدار بالای کربن 5/1 درصد ساخته و از سختی راکول در حدود 64 HRC استفاده کرد. بیرینگ های فولاد کروم می توانند در دمای بالاتر از 120 درجه سانتیگراد کار کنند اما با ارائه عملیات حرارتی به یاتاقان ها، دمای عملیاتی آنها از 220 درجه سانتیگراد فراتر می رود. اگرچه یاتاقان کروم از مقاومت عالی در برابر سایش برخوردار است اما به دلیل حجم کم در معرض خوردگی است.

سطح بیرینگ باید با دادن پوشش مقاوم در برابر سایش یا اعمال پوشش مایع بر روی آن، از اکسیداسیون محافظت شود. بلبرینگ هایی که جنس فولاد ضد زنگ دارند دارای مقدار کروم بالاتری تا 18٪ هستند که باعث می شود هنگام مقایسه رفتار مقاومت در برابر خوردگی، از SAE 52100 برتر باشد. مه مترین نقطه ضعف بیرینگ های از جنس فولاد ضد زنگ این است که دارای سختی کم حدود 58 HRC و از 20٪ ظرفیت بارگیری کلی برخوردار هستند. بیرینگ های فولاد ضد زنگ پرهزینه تر بوده و در دماهای بالاتر تا 250 درجه سانتیگراد کار می کنند.

با شماره تلفن های دفتر مرکزی شرکت صنعتی بازرگانی بتکا تماس بگیرید تا به شما در رفع نیاز ها و خرید بهترین بیرینگ ها با قیمت و کیفیت مناسب کمک کنند.

منابع : sciencedirect.com و bearingtips.com | ترجمه اختصاصی شرکت بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682