بلبرینگ مینیاتوری

بلبرینگ مینیاتوری یا بلبرینگ سایز کوچک (Miniature Ball Bearings)

بلبرینگ مینیاتوری که تحت عنوان بلبرینگ سایز کوچک نیز شناخته می شود، به دلیل سایز کوچک در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. سایز بلبرینگ های مینیاتوری تقریبا از ۱.۵ میلی متر شروع شده و حداکثر تا حدود ۹ میلی متر وجود دارند.

بلبرینگ های مینیاتوری در صنایع مختلفی از جمله در دستگاه سنجش هوا و جعبه دنده های مینیاتوری به کار می روند. جنس مورد استفاده در بدنه بلبرینگ سایز کوچک عمدتا از آلیاژ فولاد کروم است.

ویژگی های بلبرینگ مینیاتوری

به دلیل اینکه تکنولوژی استفاده شده در تولید بلبرینگ مینیاتوری بسیار پیشرفته است، شرکت های انگشت شماری در جهان هستند که این زمینه فعالیت می کنند.

بلبرینگ های مینیاتوری در کارهایی که نیاز به سطح قابل پیش بینی گشتاور، راندمان و سختی دارند استفاده می شوند. در این نوع، تحمل بار با دقت بالایی اندازه گیری شده است؛ با این حال، مسیر های کوچک می تواند بلبرینگ سایز کوچک را در معرض آسیب و آلودگی قرار دهد.

بلبرینگ مینیاتوری یا بلبرینگ سایز کوچک

سازندگان یاتاقان به طور معمول بعد از بازرسی نهایی، بلبرینگ های مینیاتوری را در اتاق تمیز کلاس 100 بسته بندی می کنند زیرا حتی ذرات ریز تر از میکرون نیز می توانند سطح نویز را افزایش داده و عمر بیرینگ را کوتاه کنند.

نکات نگهداری بلبرینگ مینیاتوری

آنها را تمیز نگه دارید

هرگز بلبرینگ سایز کوچک را با دست لمس نکنید. روانکاری بلبرینگ از لایه های داخلی محافظت می کند اما اسید پوست می تواند به سطوح بیرونی و محافظت نشده حمله کند. بیرینگ ها را در بسته بندی اصلی تا زمان استفاده نگه دارید و هرگز آنها را در معرض محیط قرار ندهید.

یاتاقان را با دستمال انگشتی یا دستکش های مخصوص مدیریت کنید. کارگران باید فقط از ابزارهای تمیز و بدون آویز و از کلاه های مخصوص اتاق تمیز استفاده کنند. روزانه نواحی کاری که گرد و غبار آنها را احاطه کرده اند تمیز کنید.

نیروی زیاد وارد نکنید

نیروی بیش از حد در طول مونتاژ شایع ترین علت آسیب به لایه ها در یاتاقان های مینیاتوری است. چنین آسیب هایی باعث افزایش گشتاور و سطح سر و صدا و کوتاه شدن طول عمر می شود.

بلبرینگ های مینیاتـوری دارای مقطع نورد درونی و بیرونی بسیار نازک و حلقه های چرخشی هستند. برای یاتاقان های به قطر خارجی 0.25 اینچ یا کوچکتر، ناحیه زیر شیارهای ساچمه می تواند ضخامت کمتر از 0.008 اینچ داشته باشد. حتی نیروهای کوچک اعمال شده در هنگام نصب و مونتاژ ممکن است با وجود فولاد نسبتا سخت (+RC 60) به این بیرینگ ها آسیب برساند.

ضربه یا تحمل بیش از حد بار می تواند به یاتاقان مینیاتوری آسیب وارد کند. افتادن بیرینگ هنگام مونتاژ یا حتی قرار دادن آن روی یک سطح سخت می تواند به سطوح تماس بیرینگ آسیب برساند. برای جلوگیری از آسیب دیدگی، سطح کار مونتاژ را با مواد محافظ ضربه پوشش می دهند.

با کارشناسان گروه بتکا تماس بگیرید تا به شما در انتخاب و خرید بلبرینگ های مینیاتوری کمک کنند.

منبع : machinedesign.com | ترجمه اختصاصی شرکت بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682