آشنایی با بیرینگهای ساچمه کروی یا بلبرینگ

آشنایی با بیرینگهای ساچمه کروی یا بلبرینگ (Ball Bearing)

آشنایی با بیرینگهای ساچمه کروی یا بلبرینگ: همه یاتاقان ها در پروسه ساخت بی نظیر بوده و از قابلیت های ویژه ای برای حمل بار برخوردار هستند. معمول است که هر یاتاقان بر اساس عنصر نورد خود نامگذاری شود و این امر در مورد بیرینگهای ساچمه کروی یا بلبرینگ نیز صدق می کند. در اینجا عناصر نورد چیزی جز “ساچمه های کروی” نیست.

بیرینگهای ساچمه کروی به دلیل جنبه های ساختاری آنها تحت عنوان “بلبرینگ های شیار عمیق” نیز نامیده می شوند. ساچمه ها برای اجرا در شیارهای عمیق شکل گرفته در لایه داخلی و لایه بیرونی بلبرینگ ساخته می شوند.

اجزای بلبرینگ

قسمت های اصلی بیرینگ ساچمه کروی شامل اجرای زیر است:

– لایه درونی: بخشی است که روی شفت چرخان سوار شده و تمایل به چرخاندن شفت دارد.

– لایه بیرونی: بخشی است که روی محفظه سوار می شود و ثابت است. این بخش همچنین به عنوان وسیله ای برای انتقال بار از یاتاقان به محفظه عمل می کند.

– عنصر نورد “ساچمه”: عناصری هستند که بار را در سرتاسر مسیر توزیع می کنند. آنها تمایل دارند که روی لایه درونی بچرخند اما نه با سرعتی که لایه درونی می چرخد؛ چیزی شبیه به رابطه زمین و ماه است.

– جدا کننده: یک عنصر مهم در بلبرینگ است. این قسمت به عنوان مانعی بین توپ ها ایجاد می شودو مانع از برخورد آنها به یكدیگر می شود.

قابلیت حمل بار بیرینگهای ساچمه کروی

بلبرینگ از قابلیت مناسبی برای اجرا در سرعت بالا برخوردار است اما در حمل بار متوسط است. آنها قادر به حمل بارهای متوسط هستند و از این رو تقریبا در کلیه وسایل خانگی مانند پنکه سقفی، آسیاب و غیره کاربرد دارند.

بلبرینگ ها قادر به حمل مقادیر بالای بارهای شعاعی است اما بارهای محوری را می توانند تا حدی حمل کنند. از این رو این یاتاقان ها در برنامه هایی که به حمل محور سنگین نیاز دارند استفاده نمی شوند.

منبع : brighthubengineering.com | ترجمه اختصاصی شرکت صنعتی بازرگانی بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682