گریس کلسیم

گریس کلسیم

تقریباً 50 سال است که از غلیظ کننده های کلسیم سولفونات برای ساختن نوعی گریس استفاده می شود. گریس کلسیم مقاومت بالایی در برابر فشار (EP) دارد که آن را از بقیه انواع گریس های صنعتی متمایز می کند. این نوع گریس می تواند برای استفاده در دستگاه های H-1 (درجه مواد غذایی) به صورت اختصاصی فرموله شود که در کنار ویژگی قبلی، آن را به جایگزینی جذاب برای دیگر گریس ها تبدیل می کند.

گریس کلسیم با تبدیل شوینده مایع که حاوی کربنات کلسیم هستند، به ذرات کلسیت ساخته می شوند. به دلیل خاصیت روان کنندگی ذرات کلسیت، ممکن است مواد افزودنی دیگر حاوی گوگرد، فسفر یا روی مورد نیاز نباشد. به همین دلیل است که برخی از گریس های حاوی کلسیم برای صنایع غذایی جذاب هستند.

گریس کلسیم کمپلکس

گریس کلسیم کمپلکس

برای تهیه گریس پیچیده مبتنی بر کلسیم، بخشی از اسید چرب با اسید دیگری (معمولاً یک دی اسید) جایگزین و صابون پیچیده ایجاد می شود. این نوع مخلوط دارای خواص ویژه ای است که باعث می شود بدون از بین رفتن ساختار آن یا جدا شدن روغن از غلیظ کننده، بتواند گرمای بیشتری را تحمل کند.

به این حداکثر دما، نقطه افت گفته می شود. نقطه افت بسیار مهم است زیرا گریس در این نقطه به مایع تبدیل می شود (روغن از غلیظ کننده جدا می شود). گریس های مبتنی بر کلسیم از نقطه افت بالاتری برخوردار هستند که آنها را برای برخی از کاربردهای درجه حرارت بالا جذاب می کند.

معایب گریس کلسیـم

گرچه گریس کلسیم از خواص مطلوبی برخوردار است اما یک عامل بازدارنده، هزینه است. ذرات کلسیت نتیجه کار محصول است اما رسیدن به آن نقطه می تواند گران باشد. علاوه بر این، میزان ذخایر سولفونات کلسیم محدود است و هزینه تهیه آن در حال افزایش است. تنها کاربرد سولفونات کلسیم در گریس نیست و این ماده در روغن موتور، فلز کاری، مواد افزودنی روغن دنده صنعتی و سایر کاربرد ها استفاده می شود.

نکته منفی عملکرد آنها، ضعف در قابلیت پمپاژ و آزمایش اسپری آب است. در آزمایش اسپری ASTM D4049، یک لایه نازک از گریس روی سطح قرار داده شده و روی آن آب اسپری می شود. پس از اتمام آزمایش مدت زمان مشخص، درصد از بین رفتن گریس محاسبه می شود. بسیاری از گریس های سولفونات کلسیم به طور معمول نمره کمی از این آزمایش می گیرند.

ویژگی ها و کاربرد گریس کلسیم

خرید گریس کلسیم

کاربردهای عمومی گریس سولفونات کلسیم شامل خودرو، صنایع کشاورزی، ساخت و ساز، مواد غذایی، معدن، تولید کاغذ و کارخانه های فولادی است. قسمت های ویژه اتومبیل شامل شاسی، اتصالات و بلبرینگ های چرخ است. کاربردهای صنعتی شامل نوار نقاله ها، سنگ شکن ها و دستگاه های موجود در سواحل و زیر دریا است.

گریس کلسیم همچنین در دریچه های بخار برای کنترل فشار زیاد بخار استفاده می شود. این دریچه های بخار معمولاً در نیروگاه های هسته ای و ایستگاه های تولید گرما یافت می شوند؛ همان هایی که احتمالا در فیلم چرنوبیل راجب آنها شنیده اید. مقاله ای در سال 2002 تأیید می کند که ذرات کلسیت موجود در گریس کلسیم، آنها را به یک انتخاب مناسب برای کاربردهای درجه حرارت بالا تبدیل می کند.

گریس کلسیم عملکرد ضد زنگ زدگی و پایداری اکسیداسیون خوبی دارد. اگرچه غلیظ کننده می تواند روی اکسیداسیون تأثیر بگذارد اما این ویژگی اغلب بر اساس کیفیت روغن استوار است.

به طور خلاصه، در صورت نیاز دستگاه به گریس تایید شده H-1 و مقاوم در برابر گرما یا آب، ممکن است گریس کلسیم نیازهای شما را برآورده می کند و ارزش قیمتی که برای آن می پردازید را داشته باشد.

و اما …

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع مختلف گریس کلسیم بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

 Tel: (+98 21) 7761-0564

منبع : machinerylubrication.com

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682