تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ چیست ؟

مقدمه تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ: یاتاقان (Bearing) وسیله ای است که برای تسهیل حرکت و کاهش اصطکاک بین دو سطح متحرک یا دوار استفاده می شود. یاتاقان ها تاریخچه طولانی دارند و حتی قبل از به وجود آمدن انواع جدید یاتاقان ها، انسان از اشیاء مختلفی استفاده می کرد تا اصطکاک حمل و نقل اشیاء بزرگ و سنگین را کاهش دهد.

یاتاقان بسته به نوع و اندازه و همچنین با توجه به ظرفیت تحمل بار آنها طبقه بندی می شوند. یاتاقان های مختلفی وجود دارد اما رایج ترین آنها، بلبرینگ و رولبرینگ هستند. تفاوت های زیادی بین این دو نوع یاتاقان وجود دارد که در این مقاله به تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ می پردازیم تا در خرید بلبرینگ و رولبرینگ دچار مشکل نشوید.

بلبرینگ و رولبرینگ طراحی ساده و شبیه به هم دارند؛ با این تفاوت که عنصر غلطان در بلبرینگ ها ساچمه و در رولبرینگ ها به صورت استوانه ای می باشد. تفاوت اصلی رولبرینگ و بلبرینگ، مقاومت آنها در برابر میزان تحمل بار است.

بار وارد شده بر انواع رولبرینگ ها و بلبرینگ ها به دو صورت شعاعی (Radial)  و محوری (Thrust) می باشد که با توجه به کاربرد های متفاوت از آنها در موارد مربوطه استفاده می شوند.

هرکسی که از اسکیت، دوچرخه یا غلتک استفاده می کند باید به وجود بلبرینگ توجه کرده باشد که حرکت چرخ ها را بسیار روان می کند. بلبرینگ به قطعات کمک می کند تا به مدت طولانی بدون اصطکاک بچرخند. بیشتر دستگاه های مکانیکی از یک یا چند نوع یاتاقان دیگر نیز استفاده می كنند. هر چند بلبرینگ و رولبرینگ هدف موردنظر را برآورده می کنند. تفاوت های آنها در طراحی و ظرفیت تحمل بار آنها نهفته است.

بلبرینگ: از توپ های كروی سخت شده (ساچمه) استفاده می كنند كه می توانند بارهای شعاعی و فشار را تحمل كنند. از آنجا که یاتاقان ها کروی هستند، ناحیه تماس بسیار کمی با بار وجود دارد. بنابراین هنگامی که بار زیاد است، توپ ممکن است تغییر شکل یابد و منجر به شکستگی می شود.

در واقع بلبرینگ ها توانایی حمل هر دو بار شعاعی و محوری در وزن های پایین را دارا می باشند. اصلی ترین کاربرد آنها، انتقال بارهای وارده از کنس خارجی به کنس داخلی است.

رولبرینگ: این نوع در دستگاه هایی که بار زیادی را تحمل می کنند، به عنوان مثال در تسمه های نقاله که غلطک ها باید دارای شعاعی سنگین باشند استفاده می شود. همانطور که از نام آن پیداست، غلتک کروی نیست بلکه استوانه ای شکل است به طوری که تماس بیرونی و درونی نقطه ای نیست بلکه یک خط مستقیم است. بنابراین یک تماس بیشتر از بلبرینگ وجود دارد و بار در یک منطقه بزرگتری پخش می شود که به رولبرینگ اجازه تحمل بار بسیار سنگین تری نسبت به بلبرینگ می دهد. 

بر خلاف بلبرینگ ها، رولبرینگ ها تنها قادر به تحمل بارهای شعاعی هستند. آنها می توانند بارهایی با وزن های زیاد را به راحتی جا به جا کنند.

منبع : differencebetween.com | ترجمه اختصاصی گروه صنعتی بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682