روانکاری برای طول عمر

روانکاری برای طول عمر چیست؟

روانکاری یکی از مهمترین فاکتورهای مؤثر در طول عمر بلبرینگ خطی است و برای دستیابی به کارایی مطلوب، کاربران باید اطمینان حاصل کنند که روال روانکاری در برنامه عملیاتی و نگهداری آنها انجام می شود. تولید کنندگان بلبرینگ در اواخر دهه 1990 و اوایل سال 2000 شروع به توسعه سیستم هایی کردند که بدون افزایش قابل ملاحظه اثر، پیچیدگی و یا هزینه باعث ایجاد وضعیت روانکاری برای طول عمر می شوند.

روانکاری برای طول عمر چگونه تعیین می شود؟

تعریفی استانداردی وجود ندارد زیرا بسته به محصول و کاربرد، این امر می تواند متفاوت باشد. ساده ترین توضیح عبارت است از یاتاقان خطی یا بال اسکرویی که در طول عمر کاری خود نیازی به روانکاری مجدد ندارد. با این وجود، درک این موضوع که یک تولیدکننده چگونه این عبارت را تعیین و تعریف می کند و مقایسه این معیارها با پارامترهای برنامه کاربردی در استفاده از بلبرینگ امری مهم است.

به عنوان مثال، یک سیستم یاتاقان خطی را که در یک ماشین با سرعت 1.5 متر در دقیقه به صورت مداوم (24/7/356) استفاده می شود در نظر بگیرید. اگر مشخصات دستگاه بیان کند که این یاتاقان باید به مدت 3 سال کار کند، این بدان معنی است که تقریباً 2365 کیلومتر طی خواهد شد. همان سیستم یاتاقان در یک دستگاه بسته بندی ممکن است 2 متر در دقیقه طی کند که در این برنامه، طول عمر مورد انتظار در یک برنامه 5 ساله تقریباً 5256 کیلومتر خواهد بود. بنابراین همان بلبرینگ که در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد می تواند طول عمر بسیار متفاوتی داشته باشد.

روانکاری برای طول عمر چطور حاصل می شود؟

دو عامل وجود دارد که به روانکاری برای طول عمر کمک می کند. اولین مورد استفاده از زنجیره توپ (Ball Cage) در بلوک بلبرینگ است. زنجیره توپ فواصل روانکاری را کاهش می دهد و تضمین می کند که هر توپ به صورت مجزا روان کننده ثابتی دریافت کنند و این امر باعث کاهش میزان روانکاری مورد نیاز می شود.

عامل مهم دیگر، استفاده از روان کننده ای است که به طور معمول به یک یا هر دو انتهای بلوک بلبرینگ یا مهره توپ اضافه می شود. هر تولید کننده از طراحی روان کننده ای منحصر به فردی برخوردار است؛ به عنوان مثال، برند THK دارای روان کننده QZ، برند NSK دارای روان کننده K1، برند Hiwin دارای روان کننده E2 و بوش دارای واحد Front Lube می باشد اما همه آنها بر روی یک اصل مشابه کار می کنند : تحویل مداوم روان کننده (به طور معمول روغن) به طور مستقیم به مسیرها.

كاهش مدت زمان نگهداری، كاهش مصرف روغن و كاهش هزينه كل ، همه از مزايای روانکاری بیرینگها برای طول عمر هستند. خوشبختانه، این فناوری در طیف گسترده ای از طرح های لینرگاید و بال اسکرو موجود است و روشی ساده و اقتصادی است تا کارایی و نگهداری از آنها برای سازندگان و کاربران دردسر کمتری داشته باشند.

منبع : linearmotiontips.com | ترجمه اختصاصی شرکت صنعتی بازرگانی بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682