اورینگ

اورینگ چیست ؟

یکی از تجهیزاتی که در صنایع استفاده فراوانی دارد، اورینگ است که برای اولین بار در سال 1896 به ثبت رسید. O-Ring یک حلقه به شکل دونات است که برای جلوگیری از عبور مایعات یا گازها طراحی شده است. این قطعه یکی از دقیق ترین قطعات مکانیکی است که تاکنون تولید شده و همچنان یکی از پرمصرف ترین محصولات آب بندی است.

محصولات آب بندی، از عبور مایعات از میان شکاف های جفت شدن قطعات سخت افزاری جلوگیری می کنند. اورینگ هنگام استراحت در وسط فاصله قرار می گیرد اما با افزایش فشار در سیستم آب بندی، O-Ring به طرف مقابل فشار می آورد.

یکی از تجهیزاتی که در صنایع استفاده فراوانی دارد، اورینگ است که برای اولین بار در سال 1896 به ثبت رسید. O-Ring یک حلقه به شکل دونات است که برای جلوگیری از عبور مایعات یا گازها طراحی شده است. این قطعه یکی از دقیق ترین قطعات مکانیکی است که تاکنون تولید شده و همچنان یکی از پرمصرف ترین محصولات آب بندی است.

تاریخچه و مواد اولیه اورینگ

این محصول حاصل فکر J.O.Lundberg است. در سال 1896، لاندبرگ موفق به ثبت اختراع برای واشر حلقه ای شد. اگرچه در سوئد اختراع شد اما به آرامی راه خود را به اقیانوس اطلس باز کرد. در سال 1937، اولین اختراع ثبت شده برای اورینگ در آمریکا توسط مهندس نیلز کریستنسن ثبت شد. جالب اینجاست که کریستینسن این حق ثبت را محفوظ نکرده است.

در طول جنگ جهانی دوم، دولت آمریکا حق ثبت اختراع O-ring را برعهده گرفت و آن را به عنوان ابزاری مهم در اقدامات جنگی نیروهای متفقین توصیف کرد. این دولت برای حق ثبت اختراع به کریستینسن پول پرداخت می کرد و به شرکت ها از ساحل شرقی تا ساحل غربی اجازه می داد تا اورینگ خود را تولید و بفروشند.

اورینگ چیست

O-Ring از بسیاری از مواد مختلف ساخته شده است که هر کدام خاصیت های متفاوتی دارند. برخی از متداول ترین مواد مورد استفاده در ساخت اورینگ شامل موارد زیر هستند:

فلوئورولاستومر: اغلب در کاربردهایی که گرما مشکل زا می شود، قابلیت استفاده دارد. این محصولات در برابر حرارت مقاوم هستند و ماندگاری بالایی دارند.
لاستیک سیلیکون: اورینگ سیلیکونی مانند کاسه نمد سیلیکونی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا آنها بی خطر و غیر سمی هستند.
مونومر اتیلن پروپیلن دین: در حالی که این مواد برای استفاده در روان کننده ها یا سوخت ها مناسب نیستند اما در برابر رطوبت، بخار و گریس مقاوم هستند.
پلی اورتان ترموپلاستیک: با ارائه سطح بالایی از مقاومت کششی، این محصولات در برابر تخریب مقاوم هستند.

هنگام انتخاب اورینگ، مهم است که حداکثر فشاری که می توانند تحمل کنند را در نظر بگیرید. اورینگ به گونه ای طراحی شده است که در هنگام نصب بین دو سطح کار به طور طبیعی فشرده می شوند و از نشت هوا یا مایع جلوگیری می کند. اگر فشار زیادی روی یک O-Ring وارد شود، ممکن است پاره شود. براساس گفته ویکی پدیا، برخی از اورینگ ها قادر به آب بندی 5000 پوند در هر اینچ مربع (PSI) هستند. البته، بیشتر تولید کنندگان به مهر و موم کردن سطوح با چنین فشار زیادی نیاز ندارند اما باز هم به قدرت آب بندی اشاره دارد.

محدودیت های استفاده از اورینگ

“اگرچه گفتیم که O-Rings رویکرد معقولی از کاسه نمد هیدرولیک ایده آل را ارائه می دهد اما نباید آن را یک راه حل فوری برای همه مشکلات آب بندی دانست. محدودیت های استفاده از اورینگ عبارتند از:

– سرعت چرخش بالای 1500 پا در دقیقه
– طراحی سخت افزاری نادرست جفت شدن
– ناسازگاری با دما، فشار و مواد شیمیایی محیط

و اما …

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع اورینگ بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

 Tel: (+98 21) 7761-0564

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682