روغن آب صابون

همه چیز درباره روغن آب صابون یا روغن حل شونده

روغن آب صابون یا روغن حل شونده، گروهی از میعانات روغنی و روانکار ها هستند که برای پروسه های مختلف فلز کاری مانند پرس‌ کاری، فرز کاری، برشکاری و تراشکاری استفاده می شود. انواع مختلفی از این روانکار ها در طول زمان ساخته شده اند که شامل روغن های مخصوص، امولسیون آب و روغن و ژل های مخصوص می شود. این ترکیبات می‌ توانند پایه نفتی، معدنی و طبیعی داشته باشند.

اجزای تشکیل دهنده آب صابون

حدود 95 درصد آب + حدود 4 درصد روغن پایه معدنی
مواد شوینده
ماده امولسیون کننده برای ایجاد امولسیون بین آب و روغن و همچنین تثبیت کننده امولسیون
آنتی اکسیدان
آنتی فوم برای جلوگیری از کف کردن محصول
مواد زیست کش برای جلوگیری از رشد باکتری و قارچ که باعث خراب شدن و بوی بد امولسیون می شوند
مواد افزودنی ممانعت کننده از زنگ زدگی

کاربرد آب صـابون

به عنوان روانکار

با کاهش اصطکاک، گرمای ناشی از فرایند کار روی غلطک ها و محصول تولیدی را کاهش می دهد.

روغن آب صابون می‌ تواند به واسطه روانکاری سطح قطعه کار و ابزار برش به فرآیند برش‌ کاری فلزات کمک کند. با جلوگیری از وقوع اصطکاک در این نقطه، از میزان حرارت تولید شده می کاهد.

به عنوان خنک کننده

می تواند به عنوان یک خنک کننده جهت کاهش گرمای ناشی از اصطکاک عمل کند.

در برش به واسطه اصطکاک بین قطعات و انرژی صرف شده در شکل دهی محصول، گرمای زیادی تولید می‌ شود. آب صابون فقط در موارد کوتاه مدت قابل استفاده است و می‌ تواند از عهده خنک کردن قطعات برآید ولی در فرآیند هایی که برای مدت زمان طولانی باید انجام شوند و برش‌ کاری‌ های عمیقی صورت پذیرد، گرما به حدی تولید می‌ شود که نمی‌ تواند خنک کننده مناسبی به حساب آید.

به عنوان ضد زنگ

با توجه به ماهیت فرایند تولید و نوع محصولات تولیدی و نیز نیاز مشتریان باید محصولات تولیدی برای مدت حداقل سه ماه در هوای معتدل بدون زنگ زدگی قابلیت ماندگاری داشته باشد.

انواع روغن حل شونده

روغن های امولسیون شونده معدنی

برای اولین بار در اواخر قرن ۱۹ مورد استفاده قرار گرفتند. این دسته رنج وسیعی از روغن‌ ها را در بر می‌ گیرند؛ از روغن‌های غلیظ، تیره و غنی از گوگرد که مناسب صنایع سنگین هستند گرفته تا روغن‌ های رقیق و روشن.

روغن های امولسیون شونده صناعی

روغن های سینتتیک حاوی روغن های پایه معدنی نیستند ولی در عوض آنها حاوی برخی ترکیبات شیمیایی سنتزی می باشند. این نوع تحت تاثیر رشد باکتری ها قرار نمی گیرد و به عنوان خنک کننده از طول عمر بالایی برخوردارند. آنها قابلیت انحلال در آب های سخت را نیز دارا هستند.

روغن های حل شونده صناعی از خواص پاک کنندگی بسیار بالایی برخوردار هستند؛ این ویژگی علاوه بر اینکه به عنوان یک خاصیت بسیار خوب بر شمرده می شود. یک ایراد نیز به حساب می آید زیرا پاک کنندگی بالای این میعانات، باعث می گردد حجم بالایی از آلودگی ها در سیستم رسوب نماید.

روغن های امولسیون شونده نیمه صناعی

روانکار‌های نیمه سینتیکی، امولسیون پایداری از آب و روغن‌ های معدنی هستند. این ترکیبات نخستین بار در دهه ۱۹۳۰ مورد استفاده قرار گرفت. دستگاه‌ های CNC از همین ترکیبات امولسیونی استفاده می‌ کنند که حاوی مقادیر کمی از روغن در مقدار زیادی از آب هستند.

معایب روغن آب صابون

زنگ زدگی قطعات
دو فاز شدن امولسیون
بخارات و بوی زننده
آسیب های پوستی ناشی از روغن های حل شونده

انبارداری آب صابون

مراقبت از آب صابون با نگهداری صحیح آنها آغاز می شود. توجه به دور نگهداشتن آنها از آب، ذرات و ناخالصی ها بسیار مهم است . بهترین نتیجه، زمانی حاصل می گردد که روغن آب صابون درون بشکه های تمیز نگهداری شوند.

ذخیره سازی روغن آب صابون در دماهای خیلی بالا مناسب نیست. حرارت زیاد می تواند تعادل آب و روغن را به هم زده و به پایداری امولسیون آسیب برساند. روغن آب صابون به دماهای پایین حساسیت زیادی ندارد ولی به هر حال یخ زدگی و ذوب شدن های متناوب می تواند تعادل میعانات را به هم زده و ناپایداری سیال را به دنبال داشته باشد.

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع مختلف روغن های حل شونده و آب صابون بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

 Tel: (+98 21) 7761-0564

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682