پارگی یا خرابی تسمه تایم

نشانه های پارگی یا خرابی تسمه تایم

تسمه تایم یک جزء موتور داخلی دستگاه شما که دندانه و میل لنگ موتور را به صورت همزمان می چرخاند و باعث می شود که هر سیلندر در زمان مناسب دچار احتراق شود. تسمه تایم در زیر یک پوشش تایمینگ قرار دارد و در قسمت جلویی موتور تعبیه شده است. این ماده معمولا از لاستیک با کیفیت بالا و طناب های تقویت شده نایلونی ساخته می شود تا عمر تسمه افزایش یابد. با این حال، تسمه تایم در معرض نیروهای موجود درون موتور شما قرار دارد و در نهایت باید تعویض شود. بدون تسمه تایم کارآمد، موتور شما کار نخواهد کرد. برای بررسی نشانه های پارگی یا خرابی تسمه تایم همراه بتکا باشید

همه موتورها تسمه تایم ندارند. تسمه تایمینگ معمولاً در اتومبیل ها و SUV هایی با موتورهای کوچک تر وجود دارد. اگر موتور دارای حفره بزرگی باشد، بیشتر تولید کنندگان خودرو از سیستم زنجیره زمان بندی استفاده می کنند که کمربند لاستیکی را با زنجیر فلزی جایگزین می کند. به طور کلی، زنجیر ها عمر طولانی تری نسبت به تسمه ها دارند. بیشتر تولید کنندگان خودرو توصیه ای از پیش تعیین شده در مورد جایگزینی تسمه تایم دارند اما چند نشانگر هشدار دهنده وجود دارد که معادلات را بر هم می زند.

در زیر چند علامت متداول ذکر شده است که می تواند نشان دهد تسمه تایم شما در حال فرسودگی است و یا پاره شده است که در این حالت به جایگزین نیاز دارد و باید سایر اجزای موتور داخلی نیز بررسی شوند

سر و صدای موتور بلند می شود

تسمه تایم با استفاده از یک سری قرقره به میل لنگ موتور و دندانه ها متصل می شود. هنگامی که تسمه تایم شروع به فرسودگی می کند، ممکن است صدای تیک تیک در داخل موتور ایجاد شود. این علامت هشدار همچنین ممکن است نشانه فشار کم روغن باشد یا اینکه موتور از روانکاری کافی برخوردار نیست.

از آنجا که تسمه تایم برای عملکرد وسیله نقلیه شما بسیار مهم است، در صورت مشاهده این علامت هشدار دهنده باید در اسرع وقت با یک مکانیک تماس بگیرید.

موتور روشن نمی شود

اگر تسمه تایم پاره شود، موتور قادر به چرخش یا اشتعال نخواهد بود. وقتی کلید را روشن می کنید، ممکن است صدای استارت موتور را بشنوید اما از آنجا که تسمه تایم میل لنگ و دندانه ها را می چرخاند، موتور روشن نمی ماند. اگر مشکل به دلیل خراب شدن تسمه تایم باشد، ممکن است منجر به آسیب محفظه داخلی موتور شما شود. در بسیاری از موارد، در حین کار موتور تسمه تایم خراب می شود. برخی از آسیب هایی که ممکن است به وسیله نقلیه دارای تسمه تایم پاره شده وارد شود شامل آسیب به سخت افزار سرسیلندر (بازوهای تکان دهنده، میله های فشار یا دریچه ها)، آسیب به بلبرینگ های های میل لنگ یا پمپ روغن درون محفظه روغن است.

یک مکانیک حرفه ای و با تجربه می داند که در صورت نیاز به تعویض تسمه تایم، تمام این مؤلفه های پشتیبانی را بررسی کند.

در بتکا بخوانید: تسمه تایم چیست و چگونه کار می کند ؟

عدم اشتعال مناسب موتور

تسمه تایم فرسوده می تواند بر میزان اشتعال موتور تأثیر بگذارد. گاهی اوقات تسمه تایم روی درایو میل لنگ می لغزد و باعث می شود که یک سیلندر زودتر از آنچه که باید، باز یا بسته شود. این امر ممکن است باعث ایجاد یک وضعیت ناخوشایند شود و اگر به زودی جایگزینی صورت نگیرد، می تواند منجر به آسیب فاجعه بار شود.

نشت روغن از جلوی موتور

اتفاق متداولی است که روغن موتور از روی پوشش تسمه تایم نشت کند. این پوشش توسط یک سری پیچ و مهره که ممکن است در طی یک دوره زمانی از بین برود، احاطه شده است. مسئله دیگری که باعث نشت روغن خواهد شد، این است که واشر بین موتور و کاور تسمه از بین برود، ترک خورده یا به طور نادرست نصب شده است. نشت روغن از پوشش تسمه تایم معمولاً منجر به گرمای بیش از حد موتور می شود و می تواند کم کم روی تسمه را بپوشاند.

و اما …

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع تسمه تایمینگ بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

 Tel: (+98 21) 7761-0564

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682