خرابی بیرینگها

علت های اصلی در خرابی بیرینگها

مقدمه علت های اصلی در خرابی بیرینگها: مهم نیست که چه کاری انجام می دهید؛ همیشه این احتمال وجود دارد که محصولات از بین بروند. همین امر در مورد بلبرینگ نیز صادق است اما این نکته بدان معنی نیست که شما نمی توانید از بسیاری از مواردی که منجر به خرابی پر هزینه می شود جلوگیری کنید.

این مقاله راهنمایی برای بررسی علل اصلی خرابی بیرینگها و همچنین نحوه جلوگیری از وقوع آنها است. با کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مشکلات احتمالی و دانستن نحوه متوقف کردن آنها، می توانید بیشترین عمر ممکن را از بلبرینگ خود توقع داشته باشید.

روانکاری نامناسب

طبق یک مطالعه جدید، تا 80 درصد از خرابی بیرینگها ناشی از روانکاری نادرست است. این امر شامل روانکاری ناکافی، استفاده از روان کننده های نامناسب و یا دمای بیش از حد است که باعث کاهش عملکرد روانکار می شود.

از نوع مناسب و مقدار کافی روان کننده استفاده کنید. از ریزش گریس خودداری کنید، فواصل مناسب برای روانکاری را دنبال کنید و از قوانین روانکاری بیرینگها پیروی کنید.

آلودگی

آلودگی معمولا ناشی از ورود مواد خارجی به روان کننده ها یا محلول های تمیزکننده است. از جمله این موارد که منجر به خرابی بیرینگها می شود می توان به ورود خاک، گرد و غبار و تراشه های فولادی ناشی از محل های آلوده و دست یا ابزار کثیف اشاره کرد.

روان کننده را فیلتر کنید و ابزار را تمیز نگه دارید تا خطر آلودگی کاهش یابد.

نصب نادرست

در بیشتر موارد، یاتاقان ها باید با فشار روی حلقه چرخان سوار شوند.

دستورالعمل های مناسب نصب را دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که همه کارکنان تفاوت بین نصب صحیح و نادرست را درک می کنند.

تنظیم نادرست

شفت های خم شده، شانه های خارج از مربع شفت، فاصله های خارج از مربع و نصب نادرست به دلیل شل بودن اتصالات می تواند منجر به گرمای بیش از حد و خرابی جداکننده شود.

شفت ها و محفظه ها را برای عبور از شانه ها بررسی کنید و از آویزهای درجه یک استفاده کنید.

برینلینگ کاذب

حرکت سریع ساچمه ها در یک مسیر آزاد در حالی که تجهیزات به دور از روانکاری هستند و عدم چرخش یاتاقان که اجازه نمی دهد تا روان کننده تازه به محل برگردد، منجر به ایجاد برینلینگ کاذب و خرابی بیرینگها می شود.

لرزش های خارجی که می تواند باعث حرکت ساچمه ها شود را از بین ببرید. همچنین، حتما از روان کننده های حاوی مواد افزودنی ضد سایش استفاده کنید.

خوردگی

رطوبت، اسید، گریس با کیفیت پایین، بسته بندی ضعیف و تراکم ناشی از دمای بیش از حد، می تواند باعث خوردگی شود.

مایعات خورنده را از اطراف بلبرینگ دور کنید. استفاده از مواد مناسب بلبرینگ مانند فولاد ضد زنگ می تواند به شما کمک کند تا از ایجاد یک محیط خورنده جلوگیری کنید.

آسیب الکتریکی

عبور مداوم جریان متناوب یا مستقیم، حتی با جریان کم، می تواند به آسیب الکتریکی منجر شود.

با استفاده از یاتاقان های عایق بندی شده، از ورود جریان های الکتریکی به داخل یاتاقان جلوگیری کنید.

خستگی

ورقه ورقه شدن اغلب نتیجه فشار بیش از حد، حلقه داخلی تنگ و استفاده از بلبرینگ بیشتر از عمر محاسبه شده آن است.

بیینگ را جایگزین کنید و یا یک طراحی مجدد را در نظر بگیرید که از یک بلبرینگ با طول عمر خستگی بیشتر و توصیه های مناسب برای شفت استفاده می کند.

گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد به طور کلی نتیجه دمای بیش از حد کار و روانکاری نادرست است. درجه حرارت بالا باعث پاک شدن گریس و کاهش راندمان روغن می شود. در شرایط درجه حرارت بالا، اکسیداسیون می تواند منجر به از بین رفتن روغن های روان کننده از گریس شود و یک صابون خشک و پوسته پوسته باقی می ماند. درجه حرارت بالاتر همچنین سختی فلز را کاهش می دهد و باعث نارسایی اولیه می شود.

کنترل های حرارتی یا اضافه بار، مسیرهای حرارتی کافی و خنک کننده های اضافی از بهترین گزینه ها برای کاهش گرمای بیش از حد هستند.

بار بیش از حد

قرار دادن بار بیش از حد بر روی یاتاقان نیز یکی دیگر از دلایل اصلی خرابی بیرینگها است.

بار را کاهش دهید یا با استفاده از یاتاقان با ظرفیت بیشتر، طراحی مجدد را در نظر بگیرید.

ذخیره سازی و رسیدگی نادرست

ذخیره سازی نادرست در انبار، یاتاقان ها را در برابر رطوبت و گرد و غبار قرار می دهد. نگهداری یاتاقان در دمای بیش از حد نیز می تواند ماندگاری گریس را کاهش دهد؛ بنابراین برای دریافت راهنمای ذخیره سازی همیشه با سازنده گریس در تماس باشید.

یاتاقان ها را در یک منطقه خشک و در دمای اتاق نگهداری کنید. همیشه یاتاقان ها را بپوشانید تا تمیز نگه داشته شده و قبل از باز کردن آنها را به محل نصب ببرید.

منبع : reliableplant.com | ترجمه اختصاصی گروه صنعتی بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682