روغن توربین

هر آنچه باید در مورد روغن توربین بدانید

تأمین کنندگان روغن توربین معمولا رنج گسترده ای برای طول عمر آن تخمین می زنند. هرگونه تلاش برای ایجاد یک برآورد نیاز به در نظر گرفتن متغیر های زیادی دارد که به نوعی بی فایده می شود. آب، گرما، آلودگی، ساعت کار و روش های نگهداری تأثیر بسزایی در طول عمر روغن توربین خواهند داشت.

روغن های با كیفیت بالاتر، عمر طولانی تری نسبت به محصولات بی كیفیت دارند. در ادامه مقاله در مورد ویژگی های عملکردی روغن های توربین جدید بحث می کنیم که باعث طولانی تر شدن خدمات بدون دردسر آن می شود و در خرید روغن توربین اهمیت می شود.

بیش از 100 تن فولاد با چرخش 3600 دور در دقیقه توسط بلبرینگ های کفی بر روی لایه های روغن که از موی انسان نازک تر هستند پشتیبانی می شود. در نیروگاه های سراسر دنیا، دینامیک سیال هر روز این عملکرد را دارد و وظیفه روانکاری بیرینگها را نیز بر عهده دارد.

در هنگام انتخاب روغن تـوربین برای توربین های بخاری، گازی و آبی، خدمات تامین کننده روغن و تعهد به مشتری باید به عنوان بخشی از فرآیند انتخاب ارزیابی شود که شرکت صنعتی بازرگانی بتکا، پیشگام خدمات 24 ساعته به مشتریان عزیز است.

انتخاب روغن توربین مناسب

روغن توربین

قبل از شروع فرآیند انتخاب، درک درست خصوصیات فیزیکی و شیمیایی روغن های توربین نسبت به سایر روان کننده ها، حائز اهمیت است.

توربین های بخاری، گازی و آبی از خانواده روان کننده های معروف به روغن های R&O (روغن مقاوم در برابر زنگ زدگی و اکسیداسیون) استفاده می کنند. هندسه تجهیزات توربین، چرخه های عملیاتی، روش های نگهداری، دمای عملیاتی و پتانسیل آلودگی سیستم، تقاضای روانکاری متفاوتی را نسبت به روانکار های معمول دارد.

ظرفیت مخزن های روان کننده توربین های بخاری و گازی می تواند تا اندازه 1000 تا 20000 گالن باشد که انگیزه اقتصادی برای روانکاری طولانی مدت را تحریک می کند. نرخ پایین ترکیب روغن توربین (تقریباً پنج درصد در سال)، نیاز به روان کننده های با کیفیت بالا و طولانی مدت را برجسته می کند. بدون مشکلات قابل توجه به واسطه آلودگی، عمر روغن تـوربین در درجه اول با ثبات اکسیداسیون تعیین می شود.

پایداری اکسیداسیون در آلودگی با گرما، آب و ذرات تأثیر منفی دارد. آنتی اکسیدان ها، مهار کننده های زنگ زدگی و مواد افزودنی با کیفیت عالی مخلوط می شوند تا طول عمر روغن افزایش یابد. خنک کننده های روانکار و همچنین سیستم های حذف آب و فیلتر ها در سیستم های روانکاری توربین نصب می شوند.

بر خلاف اکثر روغن موتور های بنزینی و دیزلی، روغن توربین توانایی جاری کردن آب را دارد و به ذرات جامد اجازه می دهد تا جایی که می توانند از طریق سیستم های تصفیه کننده بخار یا سیستم تصفیه کلی از بین بروند، حل شوند. روغن های توربین در معرض سوخت یا دود قرار ندارند و بنابراین نیازی به تخلیه و جایگزینی آنها به صورت مکرر نیست.

استاندارد تولید روغن تـوربین

روغن توربین

روغن توربین بخاری، گازی و آبی، دارای ترکیبی از روغن های پایه پالایش شده یا نفت hydroprocess، معمولا ISO VG 32 و 46 یا 68 هستند. تأمین کنندگان، روغن های توربینی را برای پاسخگویی به نیازهای مختلف توربین ها تولید کرده اند.

صرف نظر از نوع روغن توربین، کیفیت مواد پایه و مواد افزودنی عامل اصلی ماندگاری آن خواهد بود. مواد پایه با کیفیت بالا، درصد اشباع بالا، درصد آروماتیک کمتر و سطح گوگرد و نیتروژن پایین تر مشخص می شود. عملکرد مواد افزودنی باید به طور گسترده آزمایش شود. آنها همچنین باید در یک فرآیند کنترل شده درون روغن مخلوط شوند. نکته مهم در این نوع روغن ها، حفظ خاصیت است. به نظر می رسد برخی فرمولاسیون های روغن توربین، داده های آزمایشگاهی خوبی را ارائه می دهند اما می توانند اکسیداسیون زودرس را به دلیل اکسیداسیون مواد پایه تجربه کنند.

و اما …

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع مختلف روغن توربین بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

 Tel: (+98 21) 7761-0564

منبع : machinerylubrication.com

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682