تسمه نقاله چیست

تسمه نقاله چیست ؟ معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت

مقدمه تسمه نقاله چیست : تسمه نقاله وسیله حمل و نقلی سیستم تسمه نقاله است که یکی از انواع مختلف سیستم های کانوایر امروزی می باشد. هر سیستم نقاله برای عملکرد صحیح و انجام عملکرد مورد نیاز به تسمه نقاله احتیاج دارد. وظایف مختلف بسته به وزن مورد نیاز، سرعت مورد نیاز و توان عملیاتی در سیستم نوار نقاله می تواند متغیر باشد.

تسمه نقاله چیست ؟

سیستم تسمه نقاله شامل دو یا چند قرقره با یک حلقه متصل حمل وسایل – خود تسمه نقاله – است که در اطراف آنها می چرخد و باعث ایجاد اثر کششی برای کالاهایی می شود که حمل می کند. به وسیله نیروی الکتریکی، یک یا چند قرقره شروع به کار و افزایش قدرت حمل می شوند و این امر باعث حرکت تسمه و وسایل روی آن به سمت جلو و در امتداد سیستم می شود.

تسمه ها از یک یا چند لایه مواد تشکیل شده اند. معمول است که کمربندها دارای سه لایه باشند: یک پوشش فوقانی، یک پوشش مرکزی و یک پوشش تحتانی. با این حال، مواردی وجود دارد که بسته به کالایی که روی سیستم نقاله حمل می شوند، لایه های بیشتری مورد نیاز است.

هدف از لایه مرکزی، افزایش قدرت و دادن شکل به سیستم نقاله است و اغلب از جنس پارچه یا فلزی است که دارای تار و پود است. تار به طناب های طولی اطلاق می شود و به دلیل اینکه مسئولیت سطح مقاومت و کشش تسمه را بر عهده دارد، ویژگی رونده تسمه را تعریف می کند. پود نشان دهنده مجموعه ای از طناب های عرضی است که به تسمه خاصیت مقاومت در برابر بریدگی و ضربه می دهد و در عین حال بسیار انعطاف پذیر است تا اطمینان حاصل شود که سیستم به راحتی نمی شکند.

متداول ترین موادی که در لایه مرکزی مورد استفاده قرار می گیرند شامل فولاد، پلی استر، نایلون، پنبه و آرامید هستند؛ در حالی که این مواد تشکیل دهنده لایه های فوقانی و تحتانی معمولاً ترکیبات لاستیکی یا پلاستیکی مختلفی هستند که در استفاده از تسمه مشخص می شوند.

اگر سیستم نقاله حامل کالاهای سنگین باشد، به دلیل استحکام بالا و افزایش دوام، می توان از تسمه نقاله های فولادی استفاده کرد. تسمه نقاله های فولادی در مقایسه با تسمه های نقاله با مقاومت پایین تر که از پلی استر، نایلون و پنبه استفاده می کنند از تارهای استیل ساخته شده اند. از آن طرف، استحکام کمتر مواد مورد استفاده در تسمه باعث کاهش میزان انرژی مصرفی برای بهره برداری و در عین حال افزایش عمر محصول و افزایش بهره وری می شود.

تاریخچه تسمه نقاله

تاریخچه تسمه نقاله

تسمه های نقاله از قرن 19 استفاده می شده اند. در سال 1892 بود که توماس رابینز یک سری اختراعات را ثبت کرد که منجر به توسعه تسمه نقاله برای حمل زغال سنگ، سنگ معدن و سایر محصولات شد. هنری فورد خطوط مونتاژ تسمه نقاله را در کارخانه شرکت فورد موتور معرفی کرد که امکان تولید انبوه را فراهم کرد.

کاربرد تسمه نقاله

کاربرد تسمه نقاله

تسمه نقاله ها می توانند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند اما در فضای توزیع و انبار و همچنین در صنعت ساخت و تولید بسیار محبوب هستند. به دلیل سازگاری سیستم های نوار نقاله، آنها می توانند طیف گسترده ای از وزن ها، طول ها و وسایل های گوناگون را حمل کنند و قادر به استفاده در اکثر صنایع هستند.

سیستم های کانوایر فقط برای محصولات بزرگ و حمل مواد سنگین استفاده نمی شود. اگر تا به حال در فروشگاه های زنجیره ای بوده اید، به احتمال زیاد یکی از صفحه های تسمه نقاله را دیده اید. این نوع تسمه نقاله ها از مواد لاستیکی برای انتقال موارد نامنظم با نواحی سطح کوچک استفاده می کنند. فناوری کانوایر در حرکت افراد در مکان های عمومی از جمله مکان های دریافت بار در فرودگاه، پله برقی در یک مرکز خرید، حمل اسکی بازان از یک شیب و … استفاده می شود.

در بعضی موارد، تسمه های نقاله بسیار طولانی برای حمل وسایل و کالاها نصب شده است. فرودگاه بین المللی دبی دارای طولانی ترین سیستم نقاله در جهان برای سیستم حمل بار آنها است که ترکیبی از تسمه های نقاله مختلف و ویژگی های سیستم حمل بار در طول ترکیبی 39 مایل است.

انواع اصلی تسمه نقاله

دو کلاس اصلی صنعتی تسمه نقاله وجود دارد. بسته به اینکه سیستم نقاله شما چه کاری انجام خواهد داد، تصمیم خواهید گرفت که چه نوع تسمه ای را برای حمل کالای خود نیاز دارید.

تسمه نقاله ها برای حمل مواد عمومی

این نوع برای حرکت مواد، محصولات و وسایل در مسافت های کوتاه در محدوده یک ساختمان یا بین ساختمان ها استفاده می شود. از این کمربندها برای جابجایی وسایل با وزن و حجم کم مانند جعبه های متحرک در داخل کارخانه استفاده می شود.

تسمه نقاله ها برای حمل مواد بالک

اینجاست که سیستم نقاله باید حجم زیادی از کالاهای خام، مواد سنگین، مواد خشک یا فلزات را حمل کند. نمونه هایی از مواد بالک شامل مواد معدنی، سنگ معدن، زغال سنگ، شن و ماسه ، سنگ و مواد شیمیایی، غلات، آرد و شکر است.

و اما …

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع تسمه نقاله بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

 Tel: (+98 21) 7761-0564

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682