کاربرد بال اسکرو

بال اسکرو چیست و چه کاربردی دارد ؟

مقدمه بال اسکرو چیست و چه کاربردی دارد: بال اسکرو، همانند لید اسکرو، حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند. دستگاه شامل یک پیچ و یک مهره است. دستگاه دوم بر روی پیچ سوار می شود و توسط یک سری بلبرینگ پشتیبانی می شود که به جای سطح کشویی، سطح نورد را فراهم می کند. توپ بین مهره و شافت می چرخد. از آنجا که هیچ حرکت کشویی وجود ندارد، بال اسکرو کارایی بیشتری نسبت به لید اسکرو دارد که این یک مزیت بزرگ برای آن است. کارآیی بـال اسکرو نسبتاً ثابت بوده و معمولاً از 90٪ بیشتر است.

بال اسکرو اغلب گزینه اول برای دستگاه های حرکت خطی هستند زیرا راندمان بالا، ظرفیت بیشتر حمل بار و دقت موقعیت یابی بهتری را فراهم می کند. علاوه بر این، بال اسکرو به طور کلی ظرفیت بار مساوی یا بهتری نسبت به لید اسکرو تأمین می کند و هنگامی که نیاز بار بیش از قابلیت های لید اسکرو باشد، انتخاب بهتری است.

کاربرد بال اسکرو

– تحمل بار های سنگین تر: با استفاده از قطعات فولادی برای پشتیبانی از بار، بـال اسکرو از ظرفیت بار بالاتری نسبت به لید اسکرو با مهره های پلاستیکی یا پلیمری برخوردار است. لید اسکرویی که مهره های برنزی دارد می تواند بارهای سنگین تری را تحمل کند اما با افزایش بار، اصطکاک نیز افزایش می یابد و اصطکاک بالاتر به معنای چرخه کار کمتر است.

– دقت بالاتر: بر خلاف لید اسکرو که واکنش شدیدی بین مهره و پیچ وجود دارد، بال اسکرو برای از بین برد واکنش شدید استفاده می شود. این امر به طور معمول با استفاده از توپ هایی انجام می شود که قطر بزرگتری نسبت به فضای بین مسیرهای پیچ و مهره دارند.

– کارایی بالاتر: عناصر نورد، مانند توپ های موجود در بال اسـکرو، برای پشتیبانی از بار به تماس نقطه تکیه می کنند؛ در حالی که عناصر کشویی مانند پیچ و مهره موجود در لید اسکرو، به تماس خط تکیه می کنند. تماس نقطه ای اصطکاک کمتری تولید می کند که باعث می شود راندمان بالاتری داشته باشیم.

نکته: کارایی بال اسکرو تقریباً 90 درصد است، در حالی که راندمان لید اسکرو به طور معمول زیر 50 درصد است. راندمان بالا به کاهش گشتاور مورد نیاز موتور تعبیر می شود، به این معنی که یک موتور کوچکتر ممکن است برای دستگاه مناسب باشد.

یکی از اشکالات بال اسکرو این است که به روانکاری زیادی احتیاج دارند. برای جلوگیری از خوردگی، کاهش اصطکاک، اطمینان از کارآمدی و افزایش طول عمر، باید بـال اسکرو همیشه به طور صحیح با یک فرمول مناسب روانکاری شود.

منابع : medicaldesignandoutsourcing.com و linearmotiontips.com | ترجمه اختصاصی شرکت بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682