گریس بلبرینگ

اهمیت گریس کاری در بلبرینگ

بیرینگ های عناصر نورد مانند بلبرینگ ها یا رولبرینگ ها، قطعاتی هستند که بارهای مختلف را با مقاومت نسبتا کم حمل می کنند. آنها حتی در سخت ترین شرایط با دوام هستند و عمر طولانی خود را حفظ می کنند. این امر می تواند بسته به نوع دستگاه به صورت یک دوره زمانی یا تعداد کل چرخش ها پیش بینی شود. اهمیت گریس کاری در بلبرینگ دقیقا قرار است طول عمر و کارایی بلبرینگ شما را افزایش دهد. همراه بتکا باشید

بیش از 99٪ بیرینگها به عمر مورد انتظار خود می رسند. در حقیقت، بیشتر علل خرابی زودرس مانند زنگ زدگی، خوردگی، حفره و انحراف قابل پیشگیری است. برای محافظت از بلبرینگ در برابر آسیب طولانی مدت و خرابی زودرس، می توانید سطوح تماس لغزنده را با یک سطح نازک از روانکاری که غلتک ها و مسیرها را جدا می کند، بپوشانید.

مهندسان به طور معمول از گریس برای روانکاری بلبرینگ ها استفاده می کنند زیرا کنترل آن آسان است و قابلیت های آب بندی محافظتی را برای سیستم فراهم می کند. یکی دیگر از گزینه های روانکاری، روغن است که آزادانه جریان می یابد و گرما را می برد و برای عملیات با سرعت بالا یا درجه حرارت بالا مناسب است.

در صورت استفاده صحیح، روانکاری بلبرینگ می تواند:

• اصطکاک و سایش ناشی از تماس مستقیم فلز با فلز را کاهش دهد
• گرمای تولید شده توسط اصطکاک را منتقل کند
• طول عمر کلی بلبرینگ را افزایش دهد
• از زنگ زدگی و خوردگی غیر معمول جلوگیری کند
• از تداخل اشیا خارجی و آلودگی با بلبرینگ جلوگیری کند

در بتکا بخوانید : انواع گریس صنعتی

همانطور که بلبرینگ ها دارای عمر مفید هستند، گریس نیز عمر مفید دارند. مهندسان باید این فاکتور را در نظر بگیرند و مجدد روانکاری را انجام دهند تا عملکرد مناسب را حفظ کنند. روانکاری هنگامی که به طور موثر انجام شود، قابلیت اطمینان حمل بار را افزایش می دهد و باعث افزایش طول عمر کلی می شود.

روانکاری بخشی مهم از موفقیت حمل بار بلبرینگ است اما توجه به برخی از مشکلات احتمالی مهم است:

• انتخاب نوع روانکار اشتباه؛ گریس صنعتی و روغن صنعتی هر کدام بسته به نوع کاربرد خاص، مزایا و معایب خاص خود را دارند.
• استفاده از گریس یا روغن بیش از حد یا زیاد؛ گریس زیاد می تواند باعث بالا رفتن دمای تحمل شود، به خصوص هنگام کار با سرعت بالا. در حالی که گریس کم منجر به آسیب رسیدن به فلز می شود.
• مخلوط کردن روغن و گریس: هر نوع روان کننده مزایای مختلفی را به همراه دارد اما همیشه باید جداگانه استفاده شود.
• آلوده کردن چربی یا روغن با اشیای خارجی یا آب: عملکرد اصلی روان کننده باید آب بندی سطح تماس و جلوگیری از ورود موارد محیطی یا آب باشد.

تفاوت گریس و روغن در روانکاری

در جدول زیر، به بررسی تفاوت گریس و روغن در روانکاری می پردازیم:

موردگریسروغن
نحوه آب بندیآسانکمی پیچیده و سخت برای نگهداری
توانایی روانکاریخوبعالی
سرعت دورانسرعت کم تا متوسطسرعت بالا
جایگزینی روان کنندهکمی با دردسرآسان
طول عمر روان کنندهتقریبا کوتاه تا متوسططولانی
اثر خنک کنندهبدون اثرخوب
فیلتراسیون آلودگیبا دشواریآسان

روانکاری گریس به ویژه گریس لیتیوم و گریس سدیم به طور گسترده ای استفاده می شود زیرا پس از پر شدن گریس برای مدت طولانی نیازی به دوباره پر کردن نیست و یک ساختار نسبتاً ساده می تواند برای دستگاه آب بندی روان کننده کافی باشد.

دو روش برای روانکاری مبتنی بر گریس وجود دارد. یکی روش روانکاری بسته که در آن گریس از قبل به یاتاقان مهر و موم شده اعمال می شود. روش دیگر، روش تغذیه است که در آن یاتاقان و محفظه در ابتدا با مقادیر مناسب با گریس پر می شوند و از طریق پر کردن یا جایگزینی مجدداً در یک بازه منظم پر می شوند. دستگاه های دارای ورودی های گریس متعدد، گاهی اوقات از روش روانکاری متمرکز نیز استفاده می کنند که در آن ورودی ها از طریق لوله کشی به هم متصل می شوند و به طور جمعی با گریس تأمین می شوند.

به طور کلی ، گریس باید تقریباً یک سوم تا نیمی از فضای داخلی را پر کند؛ اگرچه این بسته به ساختار و فضای داخلی محفظه متفاوت است. باید در نظر داشت که گریس بیش از حد در هنگام خنک شدن گرما ایجاد می کند و در نتیجه تغییر می کند و خراب یا نرم می شود. روش پر کردن و جایگزینی گریس تا حد زیادی به روش روانکاری بستگی دارد. از هر روشی که استفاده شود، باید مراقب استفاده از گریس و جلوگیری از ورود آلودگی یا سایر مواد خارجی در داخل محفظه بود.

منبع : blog.emersonbearing.com | ترجمه اختصاصی بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682