روغن گیربکس

همه چیز درباره روغن گیربکس

موسسه نفت آمریکا، یک سیستم درجه بندی برای انواع روغن های صنعتی از جمله روغن گیربکس و روغن کمپرسور در نظر گرفته است. جعبه دنده علاوه بر دنده ها، ممکن است دارای اجزای دیگری به نام همگام کننده ها باشد. به طور کلی هرچه درجه روغن گیربکس بالاتر باشد، محافظت از فشار شدید (EP) نیز بهتر خواهد بود. این امر برای قابلیت اطمینان و کاهش سایش دنده ها بسیار عالی است اما می تواند برای همگام کننده ها فاجعه ایجاد کند.

انواع روغن گیربکس

مواد افزودنی EP اغلب از یک ترکیب گوگرد – فسفر ساخته شده است که به صورت جذب قطبی به سطوح فلزی می چسبند. پس از پوشاندن سطح فلز، این مواد افزودنی برای شروع به کار فقط به گرم شدن و یا فشار نیاز دارند. هنگامی که گرما یا فشار به این مواد افزودنی وارد می شود، آنها به فلزات زرد و نرم حمله می کنند. این حمله تهاجمی می تواند همگام کننده ها را به صورت زودرس از بین ببرد.

روغن گیربکس GL-4 معمولا مواد افزودنی (گوگرد – فسفر) کمتری (50 درصد) نسبت به نوع GL-5 دارد؛ این امر بدان معنی است که آنها از مجموعه دنده ها محافظت کمتری می کنند اما به همگام کننده ها آسیب شدید وارد نمی کنند. هنگامی که از روغن GL-5 در گیربکس دارای همگام کننده استفاده می شود، می توانید انتظار داشته باشید که در مقایسه با روغن GL-4، دو یا چهار برابر مس در گزارش تجزیه و تحلیل روغن داشته باشید.

روغن های چرخ دنده ضد زنگ زدگی و اکسیداسیون (R&O) معمولا پایداری شیمیایی بیشتر، مقاومت بالاتر و عملکرد ضد سایش بهتری دارند. این محصولات برای استفاده در تجهیزات دنده ای با سرعت نسبتاً زیاد، بار کم و بدون بار ضربه ای طراحی شده اند.

انتخاب روغن گیربکس

روغن گیربکس

جهت انتخاب بهترین روان کننده برای گیربکس باید به معیارهای زیر توجه شود:

ویسکوزیته: اغلب از آن به عنوان مهمترین خاصیت روانکاری استفاده می شود و برای انواع گریس های صنعتی و روغن ها متفاوت است.
مواد افزودنی: بسته افزودنی مورد استفاده در روغن کاری، دسته کلی روغن کاری را تعیین می کند و بر روی عملکرد کلیدی مختلف در شرایط عملیاتی تأثیر می گذارد.
نوع روغن پایه: نوع روغن پایه مورد استفاده باید با توجه به شرایط کار، نوع چرخ دنده و سایر عوامل تعیین شود.

ویسکوزیته

درجه ویسکوزیته مناسب معمولاً در کتابچه راهنمای نگهداری قطعات ذکر شده است. متأسفانه کتابچه راهنما همیشه وجود ندارد یا دستگاه در خارج از شرایطی که OEM توصیه کرده است کار می کند. بنابراین، درک روش های انتخاب ویسکوزیته و عوامل مؤثر بر نیاز دستگاه ضروری است.

ویسکوزیته روان کننده گیربکس در درجه اول برای فراهم شدن ضخامت مورد نظر بین سطوح در سرعت و بار معین انتخاب می شود. از آنجا که تعیین بار برای اکثر روش های انتخاب ویسکوزیته دشوار است، بار ثابت فرض شده و عامل تعیین کننده سرعت می باشد.

نوع روغن پایه

روغن های پایه معدنی با کیفیت بالا در اکثر دستگاه ها عملکرد خوبی دارند. در حقیقت، روغن های معدنی معمولاً دارای ضرایب ویسکوزیته فشار بالاتر از موارد مصنوعی هستند. با این وجود مواردی وجود دارد که روغن های پایه مصنوعی ترجیح داده می شوند.

بسیاری از روغن های پایه مصنوعی مقاومت ذاتی بیشتری در برابر اکسیداسیون و تخریب حرارتی دارند؛ این امر باعث می شود آنها برای دستگاه های با دمای بالا مناسب تر باشند و فواصل سرویس طولانی تری داشته باشند. علاوه بر این، روغن پایه مصنوعی به دلیل ضریب ویسکوزیته بالا و نقطه افت پایین، در دستگاه هایی که در معرض دمای پایین محیط قرار دارند دارای عملکرد بهتری است.

شاخص ویسکوزیته بالای محصولات مصنوعی، آنها را برای طیف گسترده تری از تغییرات دما مناسب می کنند و نیاز به تغییرات فصلی روغن را از بین می برد. برخی از محصولات مصنوعی همچنین ممکن است روانکاری بیشتری را ارائه دهند که باعث کاهش اصطکاک در تماس های کشویی می شود.

در هنگام انتخاب روغن گیربکس باید به موارد بسیار دیگری از جمله موارد زیر توجه شود:

نوع جعبه دنده: بسته به ابعاد، فلزی که دندانه ها از آن ساخته شده اند، خصوصیات کشویی و نسبت دنده، روکش باز یا بسته و غیره
شرایط کار: بسته به میزان بار، لرزش و فشار
دمای روغن سرویس: بسته به موارد بسیار کم، موارد متوسط بین 20 تا 80 درجه، موارد بیش از 80 درجه و موراد بیش از 120 درجه سانتی گراد شدید.
اثرات احتمالی که ممکن است محیط گیربکس روی روان کننده داشته باشد: مواجهه با رطوبت و گرد و غبا
شرایط نگهداری: بسته به میزان فواصل تغییرات روغن و میزان توانایی در صرف هزینه

و اما …

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع مختلف روغن گیربکس بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

 Tel: (+98 21) 7761-0564

منبع : machinerylubrication.com

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682