گریس صنعتی

گریس صنعتی چیست ؟ ویژگی ها و کاربرد گریس

انجمن مواد اولیه آمریكا (ASTM)، گریس صنعتی را اینگونه تعریف می كند:”محصولی جامد و نیمه جامد از عوامل غلیظ كننده در روان كننده مایع. سایر مواد موجود در خصوص موارد ویژه را نیز می توان در این تعریف گنجانید”.

اجزای گریس صنعتی

همانطور که از تعریف پیداست، سه مؤلفه وجود دارد که گریس را تشکیل می دهند. این اجزاء روغن، عامل غلیظ کننده و مواد افزودنی هستند. روغن پایه و مواد افزودنی مهمترین عناصر در فرمولاسیون گریس هستند و به همین ترتیب تأثیر قابل توجهی در رفتار گریس ها دارند. غلیظ کننده معمولاً به اسفنجی گفته می شود که روان کننده (روغن پایه به علاوه مواد افزودنی) را نگه می دارد.

اجزای تشکیل دهنده گریس

روغن پایه

امروزه، در بیشتر گریس های تولید شده از روغن معدنی به عنوان اجزای مایع آنها استفاده می شود. گریس های مبتنی بر روغن معدنی معمولاً در اکثر کاربرد های صنعتی، عملکرد مطلوبی را ارائه می دهند. در افراط دما (کم یا زیاد)، گریسی که از روغن پایه صناعی استفاده می کند پایداری بهتری خواهد داشت.

عامل غلیظ کننده

عامل غلیظ کننده ماده ای است که در ترکیب با روان کننده انتخابی، ساختار جامد تا نیمه جامد را ایجاد می کند. نوع اصلی غلیظ کننده مورد استفاده در گریس های فعلی، صابون فلزی است. این صابون ها شامل لیتیوم، آلومینیوم، خاک رس، پلی اوره، سدیم و کلسیم هستند. به تازگی، چربی های پیچیده محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند؛ آنها به دلیل نقاط پر فشار و توانایی حمل بار بالا انتخاب می شوند.

گریس های پیچیده از ترکیب صابون فلزی معمولی با یک ماده پیچیده ساخته می شوند. گریس پیچیده پرکاربرد، لیتیوم است. این نوع با ترکیبی از صابون لیتیوم معمولی و یک اسید آلی با وزن کم مولکولی به عنوان ماده پیچیده ساخته می شود.

غلیظ کننده های بدون صابون نیز در دستگاه های خاص مانند محیط هایی با درجه حرارت بالا، محبوبیت بیشتری دارند. بنتونیت و سیلیکا آئروژل دو نمونه از غلیظ کننده هایی هستند که در دماهای بالا ذوب نمی شوند. با این وجود، یک تصور غلط وجود دارد که حتی اگر غلیظ کننده بتواند در برابر درجه حرارت های بالا مقاومت کند، روغن پایه در دماهای بالا به سرعت اکسید می شود.

مواد افزودنی

مواد افزودنی چندین نقش دارند. در درجه اول باعث افزایش خواص مطلوب و سرکوب خواص نامطلوب می شوند. متداول ترین مواد افزودنی شامل مهار کننده های اکسیداسیون و زنگ زدگی، مهار کننده فشار شدید و مواد کاهش دهنده اصطکاک است.

کاربرد گریس صنعتی

کاربرد گریس در روانکاری سطوح متحرک بدون نشت ناشی از نیروی جاذبه، عمل گریز از مرکز یا فشار های وارده است. اصلی ترین نیاز عملی آن این است که در تمام درجه حرارت هایی که در طول استفاده تجربه می کند، خواص خود را در زیر نیروها حفظ کند.

گریس و روغن قابلیت جایگزینی به جای هم را ندارند. گریس در مواقعی که استفاده از روغن کاربردی و مناسب نباشد استفاده می شود. انتخاب روان کننده برای کاربردهای خاص، از طریق تطبیق طراحی ماشین آلات و شرایط عملیاتی با خصوصیات روان کننده مورد نظر تعیین می شود. گریس به طور کلی برای موارد زیر استفاده می شود:

1. ماشین آلاتی که به طور متناوب کار می کنند یا برای مدت زمان طولانی در انبار هستند. از آنجا که گریس در جای خود باقی می ماند، یک غشای روان کننده می تواند تشکیل شود.

2. ماشین آلاتی که به راحتی برای روانکاری های مکرر قابل دسترسی نیستند. گریس های با کیفیت بالا می توانند اجزای جدا شده یا نسبتاً غیرقابل دسترسی را برای مدت طولانی و بدون نیاز به تکرار دوباره، روانکاری کنند. گریس ها همچنین در کاربردهای آب بندی شده مانند برخی از موتورهای برقی و گیربکس ها مورد استفاده قرار می گیرند.

3. ماشين آلاتي كه در شرايط شديدي مانند دما و فشار زياد، سرعت آهسته تحت بار سنگین و ضربه های شدید كار می كنند

کاربرد عملکردی گریس

گریس به عنوان یک عامل درزگیر برای به حداقل رساندن نشت و جلوگیری از ورود آلودگی عملکرد دارد. گریس همچنین برای موثر نگه داشتن انواع کاسه نمد نیز کاربرد دارد.

حمل و نگهداری گریس آسان تر از روغن است. روغن می تواند به یک سیستم گران قیمت تجهیزات در گردش و دستگاه های نگهدارنده پیچیده نیاز داشته باشد. در مقایسه، گریس به دلیل سفتی، به راحتی با دستگاه های نگهدارنده ساده و کم هزینه تر تطبیق داده می شود.

گریس روان کننده های جامد را در حالت سوسپانسیون نگه می دارد. روان کننده های ظریف جامد مانند دی سولفید مولیبدنوم و گرافیت، در سرویس های با دمای بالا یا در کاربردهای فشار قوی با گریس مخلوط می شوند. گریس مواد جامد را در حالت سوسپانسیون نگه می دارد در حالی که جامدات از روغن خارج می شوند.

گریس صنعتی

ویژگی های گریس

گریس همانند روغن، ویژگی های خاصی دارد که هنگام انتخاب برای دستگاه باید در نظر گرفته شوند. خصوصیاتی که معمولاً در برگه داده های محصول یافت می شود شامل موارد زیر است:

قابلیت پمپاژ

قابلیت پمپاژ، توانایی گریس برای وارد کردن فشار به سیستم است. از نظر عملی، پمپاژ مزیتی است که گریس تحت فشار می تواند از طریق خطوط، نازل ها و اتصالات سیستم های توزیع گریس جریان یابد.

مقاومت در برابر آب

مقاومت در برابر اثرات آب، توانایی عالی گریس است؛ بدون آنکه تغییری در توانایی روانکاری آن ایجاد شود.

قوام

قوام گریس به نوع و میزان عامل غلیظ کننده مورد استفاده و چسبندگی روغن پایه آن بستگی دارد. قوام گریس شامل مقاومت آن در برابر تغییر شکل توسط یک نیروی کاربردی است. کمیت قوام، نفوذ نامیده می شود. روش های ASTM D 217 و D 1403 میزان نفوذ را اندازه گیری می کنند.

پایداری اکسیداسیون

توانایی یک گریس برای مقاومت در برابر اکسید با اکسیژن است. واکنش گریس با اکسیژن باعث ایجاد رسوباتی مانند لاک می شود که ساییدگی را افزایش و پاکسازی را کاهش می دهد. قرار گرفتن در معرض دمای بالا برای طولانی مدت، اکسیداسیون در گریس را تسریع می کند.

نقطه افت

نقطه افت نشانه مقاومت گرمایی گریس است. با افزایش دمای گریس، نفوذ افزایش می یابد. نقطه افت، دمایی است که در آن یک گریس به اندازه کافی سیال می شود. نقطه افت هر نوع متفاوت است که در ادامه بررسی می کنیم.

اثرات درجه حرارت بالا

درجه حرارت بالا بیش از آنکه به روغن آسیب برساند، به گریس آسیب می رساند. گریس، به دلیل ماهیت خود، نمی تواند گرما را با استفاده از همرفت مانند روغن در گردش از بین ببرد؛ در نتیجه، بدون امکان انتقال گرما، دمای بیش از حد باعث تسریع اکسیداسیون و کربونیزه شدن گریس می شود.

طول عمر روانکاری بیرینگها توسط گریس به قوام آن بستگی دارد. درجه حرارت بالا باعث نرم شدن روغن پایه می شود و باعث می شود گریس از مناطق مورد نیاز دور شود. روغن معدنی موجود در گریس می تواند در دمای بالاتر از 177 درجه سانتیگراد (350 درجه فارنهایت) بخار شود.

اثرات درجه حرارت پایین

اگر دمای گریس صنعتی به اندازه زیاد پایین بیاید، آنقدر چسبناک می شود که می توان آن را به عنوان یک گریس سخت طبقه بندی کرد. قابلیت پمپاژ کاهش می یابد و به دلیل محدودیت های گشتاور و نیاز های انرژی ممکن است عملکرد ماشین آلات غیر ممکن شود.

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع مختلف گریس بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

 Tel: (+98 21) 7761-0564

منبع : machinerylubrication.com

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682