پارچه پلی آمید

پارچه پلی آمید

پارچه پلی آمید یک اصطلاح عمومی برای اشاره به انواع پارچه های مختلف است که از رشته های مونومر پلی آمید ساخته می شوند. مشهورترین شکل پارچه پلی آمید نایلون است اما انواع مختلفی از این پارچه وجود دارد. در حالی که این نوع پارچه ها از مولکول های پایه کربن گرفته شده اند اما کاملا مصنوعی هستند؛ به این معنی که ذاتا با پارچه های نیمه مصنوعی مانند رایون و پارچه های کاملا ارگانیک مانند پنبه متفاوت هستند. نایلون در ابتدا توسط شرکت DuPont در اواسط دهه 1930 به عنوان جایگزینی برای جوراب های ابریشمی ساخته شد.

این پلی آمید در نمایشگاه جهانی 1939 در نیویورک رونمایی شد و بازاریاب این مجموعه روی این نکته تاکید داشت که این ماده از فولاد قوی تر و کاملاً مقاوم در کار است! اما چون به راحتی مشخص شد که جوراب های نایلونی در واقع در مرحله اجرا (run) مقاومت زیادی ندارند، نام آن برگرفته از کلمه no run به “نورون” و بعدا “نایلون” تغییر یافت. قبل از اینکه این پارچه به تولید انبوه برسد، “i” در “nilon” با “y” جایگزین شد تا مشتریان بتوانند نام این پارچه را به طور دقیق تلفظ کنند.

کاربرد پارچه پلی آمید

کاربرد پارچه پلی آمید

پارچه های پلی آمید مانند نایلون معمولا به عنوان مواد چتر نجات در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفتند و هنگامی که جنگ به پایان رسید، کمبود پارچه باعث شد بسیاری از زنان از چترهای بازیافتی، لباس تهیه کنند. در نتیجه، استفاده از پلی آمید در پوشاک زنان رواج پیدا کرد اما نسخه های خالص این پلیمر فقط برای مدت کوتاهی در لباس استفاده می شد.

به سرعت توسط مصرف کنندگان در سراسر جهان تشخیص داده شد که پلی آمید خالص برای کاربردهای نساجی مناسب نیست. این پارچه دارای قابلیت تنفس کم است، در معرض آسیب زیادی قرار دارد و در صورت قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از گرما ذوب می شود. اگر با پارچه های دیگر مخلوط شود، مزایای منحصر به فردی از جمله خاصیت ارتجاعی و ابریشمی را به ترکیب می دهد که منجر به افزایش مخلوط شدن این پارچه با پارچه هایی مانند پنبه، پلی استر و پشم می شود.

در بتکا بخوانید : نخ نسوز تفلونی

تا سال 1945، پارچه های کاملا مصنوعی 25 درصد از سهم بازار نساجی جهانی را مال خود می کردند اما با گذشت زمان به تدریج علاقه به نایلون کاهش یافت. از آنجا که پارچه های پلی آمید معمولاً با روغن خام ساخته می شوند، جنبش زیست محیطی دهه 1970 باعث ایجاد مانع در تولید این منسوجات شد.

امروزه ، پارچه های پلی آمید حدود 12 درصد از تولید فیبر مصنوعی جهان را شامل می شوند و تخمین زده می شود که این سهم بازار با گذشت زمان کاهش یابد. با این وجود، مزایای منحصر به فرد این نوع پارچه همچنان آن را به عنوان عنصری جدایی ناپذیر در بسیاری از انواع منسوجات به حساب می آورد و عملاً تضمین می شود که تولید نایلون و سایر پارچه های پلی آمید در طول قرن 21 بی وقفه ادامه خواهد داشت.

مزایای PolyAmide

خرید پارچه پلی آمید

مزیت اصلی پلی آمید خاصیت ارتجاعی آن است و مصرف کنندگان به دلیل نرمی زیاد از آن استقبال می کنند. در حالی که این منسوجات به اندازه پارچه های دیگر گرما را به طور موثر حفظ نمی کنند و یا رطوبت را از بین نمی برند اما توانایی شکل دادن به جوراب های فوق العاده نازک، همچنان جایگاه پلی آمید را در بازار جهانی لباس زنان حفظ می کند.

فراتر از دنیای پوشاک، نایلون و سایر پلی آمیدها موقعیتی به ظاهر دائمی در بازارهای علمی و صنعتی پیدا کرده اند. تعداد شگفت آوری کالای مصرفی با پلی آمید ساخته می شود. به عنوان مثال بسیاری از وسایل مختلف مانند مسواک، شانه های مو، اجزای سلاح گرم و انواع مختلف بسته بندی مواد غذایی با این مواد ساخته می شوند.

از بتکا بخرید : بلبرینگ SKF

آرامید نوع دیگری از پلی آمید است که معمولاً در کاربردهای مختلف مصرفی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه هایی از آرامیدهای معروف شامل Nomex و Kevlar هستند و این پارچه ها معمولاً در پوشاک استفاده نمی شوند.

از نظر فنی، اصطلاح “پلی آمید” همچنین می تواند به انواع پارچه های ارگانیک مانند پشم و ابریشم اشاره داشته باشد. در اصطلاح شیمی، این اصطلاح به سادگی به مولکولی گفته می شود که دارای پیوندهای آمیدی است. با این حال، فقط شیمی دانان از ابریشم و پشم به عنوان پلی آمید یاد می کنند و سایر کشورهای جهان این اصطلاح را مترادف با نایلون می دانند.

و اما …

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده انواع پارچه پلی آمید بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

 Tel: (+98) 912-103-5927 – آقای هدایتی

 Tel: (+98) 912-145-9677 – آقای طیبی

 Tel: (+98 21) 7761-4682

 Tel: (+98 21) 7761-4313

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682