لید اسکرو

لید اسکرو چیست و چه کاربردی دارد؟

مقدمه لید اسکرو چیست و چه کاربردی دارد: لید اسکرو نوعی شفت رشته ای (پیچ) است که بر روی آن مهره ساده ای سوار می شود. این وسیله فاقد بلبرینگ است. لید اسکرو از زاویه مارپیچ رشته استفاده می کند تا حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل کند. پیچ معمولا از جنس فولاد ضد زنگ و مهره معمولا از جنس برنز، پلاستیک و پلیمر است.

با توجه به کارکرد، این وسیله می تواند به واسطه ظرفیت بار و میزان دقت بالا به مانند بال اسکرو در بسیاری از دستگاه ها به کار رود. علاوه بر این، مهندسان علاقه بیشتری برای استفاده از لید اسکرو در دستگاه دارند چرا که پیکربندی انعطاف پذیر، قابلیت کارکردن بدون روان کننده، عملکرد بی صدا و هزینه کمتر، ویژگی هایی است که به راحتی نمی توان از آنها گذشت.

عملکرد لید اسـکرو به شدت به ضریب اصطکاک بین مهره و پیچ بستگی دارد؛ این امر به نوبه خود به متریال مهره و پیچ بستگی دارد. مهره معمولا از پلاستیکی که داخل آن روانکاری شده و یا از برنز با درجه یاتاقان ساخته می شود. مهره های پلاستیکی معمولا روی پیچ هایی از جنس فولاد ضد زنگ حرکت می کنند؛ در حالی که مهره های برنزی اغلب بر روی پیچ هایی از جنس استیل کربن تعبیه می شوند.

ویژگی های لید اسکرو

-ظرفیت بار: اگر می خواهید بدانید که کدام یک از دو وسیله بال اسکرو یا لید اسکرو برای دستگاه شما مناسب است، به ظرفیت بار مورد نیاز نگاه کنید. مهره های پلاستیکی لید اسکرو برای بارهای سبک کمتر از 100 پوند (45 کیلوگرم) مناسب است ولی قادر به تحمل 300 پوند (140 کیلوگرم) و فراتر از آن نیز هست. در سوی دیگر، مهره های برنزی برای بارهای بسیار سنگین مفید هستند.

-کارایی: بازده لید اسکرو معمولاً بین 20٪ تا 80٪ متغیر است، مقداری که به شدت به زاویه مارپیچ بستگی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، زاویه بیشتر مارپیچ به معنای راندمان بالاتر است. زاویه بیشتر کارآمدتر است زیرا انرژی کمتری صرف غلبه بر اصطکاک می شود؛ زیرا در زاویه بیشتر، تعداد دفعاتی که پیچ باید برای جابجایی خطی چرخانده شود کمتر است. یکی از معایب زاویه بیشتر این است که برای چرخاندن پیچ به گشتاور بیشتری احتیاج دارد.

منبع : medicaldesignandoutsourcing.com | ترجمه اختصاصی شرکت بتکا

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682