نمایندگی بلبرینگ NSK

نمایندگی بلبرینگ NSK ژاپنی

شرکت NSK تولید کننده بیرینگ های کلاس جهانی و یکی از بزرگترین تولید کننده های بلبرینگ و رولبرینگ در ژاپن است. این شرکت بیرینگ های ماشین آلات صنعتی، ابزار دقت و اجزای سازنده خودرو را تولید می کند. این شرکت در بورس اوراق بهادار توکیو فهرست شده است و بخشی از شاخص سهام Nikkei 225 است. شرکت NSK بیش از 144 مرکز در 29 کشور جهان دارد.

شرکت NKS با حدود 20000 کارمند شاغل در بیش از 64 کارخانه تولیدی، یک شبکه فناوری بزرگ در سراسر جهان را تشکیل می دهد. طبق آمار، این شرکت روزانه سه میلیون بیرینگ جدید می سازد (از بلبرینگ های مینیاتوری با قطر میلی متر تا بیرینگ های با قطر پنج متر).

معرفی بلبرینگ NSK

شرکت NSK در سال 1916 تأسیس شد و اولین بلبرینگ های ساخته شده در ژاپن را تولید كرد. از آن زمان، این شرکت پیشگام توسعه بیرینگ ها در ژاپن است و اکنون دامنه کاملی از بلبرینگ ها را ارائه می دهد و آنها را در سراسر جهان به فروش می رساند. بیرینگ NSK در رشد بسیاری از صنایع و پیشرفت فناوری مکانیکی کمک شایانی کرده است. اکنون، این شرکت بیشترین سهم از بازار بیرینگ در ژاپن را دارد و یکی از بزرگترین تأمین کنندگان بلبرینگ در جهان است.

این برند از تخصص خود در فناوری ماشین آلات که طی سال ها تولید بیرینگ حاصل شده است، برای تولید محصولات زیر استفاده می کند:

محصولات خودرو
ماشین آلات و ابزار دقت
محصولات مکاترونیک

شرکت NSK در نظر دارد تا تلاش های خود را به طور گسترده ای در سطح شرکت انجام دهد تا اطمینان حاصل کند فعالیت های تجاری کل شرکت به قوانین و مقررات مربوطه پایبند بوده و بر اساس مسئولیت های اجتماعی انجام می شود.

لوگوی NSK:

بلبرینگ ان اس کا

دفتر مرکزی NSK در توکیوی ژاپن:

نمایندگی بلبرینگ NSK

فلسفه برند NSK

شرکت NSK فلسفه خودش را اینگونه بیان می کند :

فلسفه شرکت NSK، دامنه فعالیت های تجاری، نحوه مشارکت در جامعه و هدف اصلی را تعریف می کند. در اصل، نوع شرکتی را که می خواهیم به آن دست پیدا کنیم توصیف می کند و به عنوان یک مرجع برای کلیه تصمیمات و اقدامات ما، به ویژه هنگامی که از مسیر صحیح پیش رو مطمئن نیستیم عمل می کند. فلسفه شرکت NSK شامل ارائه ایده عملیات، اصول مدیریتی، پیام مجموعه و عمل بر طبق گایدلاین ها است.

همانطور که در لوگو هم اشاره شد، پیام این مجموعه “مسئولیت پذیری و خلاقیت، حرکت و انعطاف پذیری” است.

محصولات NSK

بلبرینگ شیار عمیق NSK

بلبرینگ خود تنظیم NSK

بلبرینگ NSK طیف کاملی از بلبرینگ های شیار عمیق را تولید می کند. این بلبرینگ ها متداول ترین نوع هستند و در کاربردهای بسیار متنوعی استفاده می شوند. بلبرینگ های شیار عمیق تک ردیفی رایج ترین نوع بلبرینگ های عناصر نورد هستند. استفاده از آنها بسیار گسترده است. علاوه بر یاتاقان های نوع باز، این یاتاقان ها اغلب دارای سپرهای فولادی یا آب بند لاستیکی هستند که در یک یا هر دو طرف نصب شده و با گریس پیش روغن کاری می شوند. همچنین گاهی اوقات از حلقه های ضربه ای در حاشیه استفاده می شود. در مورد شیار ها، فولاد فشرده رایج ترین ماده اولیه است.

بلبرینگ مینیاتوری NSK

بلبرینگ های مینیاتوری را می توان به دو نوع اصلی شیار عمیق و تماس زاویه ای تقسیم کرد. شیار عمیق بسته به جزئیات طراحی آنها را می توان به پنج کلاس زیر تقسیم کرد:

نوع استاندارد
حلقه بیرونی فلنج دار
حلقه داخلی کشیده
نوع منبسط شده که در آن یک حلقه دارای ضخامت شعاعی است که در مقایسه با عرض یاتاقان بزرگتر از حد معمول است.
نوع مقطع نازک که در آن هر دو حلقه در جهت شعاعی بسیار نازک هستند. آنها همچنین می توانند به عنوان: باز، محافظ، یا مهر و موم طبقه بندی شوند.

بلبرینگ تماس زاویه ای NSK

بلبرینگ تماس زاویه ای NSK

بلبرینگ های تماس زاویه ای برای پاسخگویی به نیازهای فزاینده سازندگان تجهیزات اصلی طراحی شده است. این یاتاقان ها دارای زاویه تماس هستند به طوری که می توانند بارهای محوری قابل توجهی را در یک جهت همراه با بارهای شعاعی تحمل کنند. علاوه بر این، از آنجایی که یک جزء محوری هنگام اعمال بار شعاعی ایجاد می‌شود، این یاتاقان‌ها معمولاً به صورت جفت، مجموعه‌های سه‌گانه، مجموعه‌های چهارگانه یا مجموعه‌های چندگانه استفاده می‌شوند. NSK یکی از جامع ترین محدوده های بلبرینگ تماس زاویه ای موجود را ارائه می دهد.

بلبرینگ خود تنظیم NSK

بلبرینگ خود تنظیم NSK

این نوع بلبرینگ زمانی توصیه می شود که تراز شفت و محفظه مشکل باشد و شفت ممکن است خم شود. حلقه بیرونی دارای یک شیار کروی است و مرکز انحنای آن با بیرینگ منطبق است. بنابراین، محور حلقه داخلی، توپ‌ها و قفس می‌تواند تا حدودی در اطراف مرکز یاتاقان منحرف شود. معمولا از قفس های فولادی فشرده استفاده می شود. از آنجایی که زاویه تماس کوچک است، ظرفیت بار محوری کم است. انحراف دینامیکی مجاز تقریباً 0.07 تا 0.12 رادیان (4 تا 7 درجه) تحت بارهای معمولی است.

بلبرینگ کف گرد NSK

بلبرینگ کف گرد NSK

بلبرینگ کف گرد به آنهایی که دارای صندلی‌های صاف یا صندلی‌های هم تراز هستند، بسته به شکل صندلی حلقه بیرونی (واشر بدنه) طبقه‌بندی می‌شوند. آنها می توانند بارهای محوری را تحمل کنند اما بارهای شعاعی را ندارند. برای بلبرینگ های یک جهته رانش معمولاً از قفس های فولادی فشرده و شیار های برنجی ماشینکاری شده استفاده می شود.

موجود در دو طرح تک جهت و دو جهت.
برای تطبیق ناهماهنگی‌های اولیه در یک مجموعه، هر دو طرح با صندلی‌های هم‌تراز کروی یا واشر صندلی هم‌تراز در دسترس هستند.
فولاد با کیفیت بالا – برای افزایش عمر یاتاقان تا 80٪.
فناوری گریس پیشرفته – روان کننده های NSK که می توانند عمر و کارایی گریس صنعتی را افزایش دهند.
توپ های درجه بالا – عملکرد آرام و روان حتی در سرعت بالا.
حلقه‌های نشیمن اختیاری دچار ناهماهنگی اولیه می‌شوند.

رولبرینگ استوانه ای NSK

رولبرینگ استوانه ای NSK

در یاتاقان‌های این نوع، غلتک‌های استوانه‌ای در تماس خطی با مسیرهای شیار هستند. ظرفیت بار شعاعی بالایی دارند و برای سرعت های بالا مناسب هستند. انواع مختلفی وجود دارد که به‌عنوان NU، NJ، NUP، N، NF (برای یاتاقان‌های تک ردیف)، NNU، و NN (برای یاتاقان‌های دو ردیفه بسته به طراحی یا عدم وجود دنده‌های جانبی) تعیین می‌شوند.

حلقه های بیرونی و داخلی از همه نوع قابل جدا شدن هستند.برخی از غلتک‌های استوانه‌ای هیچ دنده‌ای در حلقه داخلی یا خارجی ندارند، بنابراین حلقه‌ها می‌توانند به صورت محوری نسبت به یکدیگر حرکت کنند. این ها می توانند به عنوان یاتاقان های آزاد استفاده شوند. رولبرینگ های استوانه ای که در آنها یا حلقه های داخلی یا خارجی دارای دو دنده و حلقه دیگر دارای یک دنده است، می توانند مقداری بار محوری را در یک جهت تحمل کنند.

معمولاً از قفس های فولادی یا برنجی پرس شده استفاده می شود، اما گاهی اوقات از قفس های پلی آمیدی قالبی نیز استفاده می شود.

رولبرینگ مخروطی NSK

رولبرینگ مخروطی ان اس کا

در این نوع از غلتک های مخروطی استفاده می کنند که توسط یک دنده پشتی روی مخروط هدایت می شوند. این بلبرینگ ها قادر به تحمل بارهای شعاعی و محوری بالا در یک جهت هستند.

در سری HR، غلتک‌ها هم از نظر اندازه و هم از نظر تعداد افزایش می‌یابند و ظرفیت بارگذاری بالاتری به آن می‌دهد. آنها معمولاً به صورت جفت به روشی شبیه به بلبرینگ های تماس زاویه ای تک ردیفی نصب می شوند. در این حالت، با تنظیم فاصله محوری بین مخروط ها، می توان فاصله داخلی مناسب را به دست آورد. از آنجایی که آنها قابل جدا شدن هستند، مجموعه های مخروطی و محفظه ها می توانند به طور مستقل نصب شوند.

رولبرینگ بشکه ای NSK

رولبرینگ بشکه ای NSK

در شکل ها، انواع EA، C، CD، CA که برای ظرفیت بار بالا طراحی شده اند، موجود است. انواع EA، C و CD دارای قفس های فولادی فشرده هستند. و نوع CA دارای قفس های برنجی ماشینکاری شده است. نوع EA ظرفیت بارگذاری بالایی دارد، گشتاور پایینی دارد و قفس با استحکام بالایی دارد. یک شیار روغن و سوراخ هایی در حلقه بیرونی برای تامین روانکار در نظر گرفته شده است و شماره بلبرینگ با پسوند E4 اضافه شده است.

برای استفاده از یاتاقان های دارای شیار و سوراخ روغن، توصیه می شود یک شیار روغن در سوراخ هوزینگ ایجاد کنید، زیرا عمق شیار در بلبرینگ محدود است.

رولبرینگ سوزنی NSK

رولبرینگ سوزنی NSK

یاتاقان های غلتکی سوزنی یاتاقانی هستند که بسته به جهت بار تحمل شده به دو دسته شعاعی یا رانش طبقه بندی می شوند. یاتاقان‌های غلتکی سوزنی شامل بلبرینگ‌هایی می‌شوند که غلتک‌های آن‌ها کمی از محدوده اندازه غلتک‌های سوزنی که در ISO تعیین شده است بیشتر است. یاتاقان‌های غلتکی سوزنی شامل یاتاقان‌های شعاعی جامد و جامد، و همچنین دنبال‌کننده‌های مخصوص کاربرد، و دنبال‌کننده‌های غلتکی هستند.

بال اسکرو NSK

NSK با بال اسکرو پیشرو در جهان به رشد صنعتی کمک کرده است. بال اسکرو NSK از طریق تریبولوژی پیشرفته (فناوری کنترل اصطکاک) توسعه یافته اند و NSK با تولید برجسته و تکنیک های کنترل کیفیت، بزرگترین حجم را در جهان تولید می کند. ما مجموعه ای کامل از بال اسکروها، از اندازه های کوچک گرفته تا بسیار بزرگ، برای ماشین ابزار، ماشین های قالب گیری تزریقی و ماشین آلات عمومی و همچنین برای استفاده در محیط های خاص، مانند تجهیزات تولید نیمه هادی و LCD، ارائه می دهد.

لینرگاید NSK

لینرگاید NSK

فرآیند تولید راهنماهای خطی یا لینرگاید شامل فناوری های تولیدی است که دقت بالا و کیفیت برجسته را تضمین می کند. ان اس کا مجموعه گسترده ای از محصولات را با قابلیت بارگذاری بالا و عملکرد عالی مقاوم در برابر گرد و غبار برای رفع نیازهای صنایع مختلف مانند ابزار، تجهیزات تولید نیمه هادی، دستگاه های صنعتی عمومی و تجهیزات پزشکی ارائه می دهیم. ما قادریم با ارائه محصولات مختلف مانند راهنمای خطی مینیاتوری برای مشخصات خاص، به سرعت و با اطمینان نیازهای در حال گسترش مشتریان را برآورده کنیم.

کاتالوگ بلبرینگ NSK

برای دانلود کاتالوگ بیرینگ های NSK رو عکس های زیر کلیک کنید. کاتالوگ ها توسط خود شرکت NSK عرضه شده است.

کاتالوگ بلبرینگ NSK
کاتالوگ NSK

تاریخچه برند NSK

در سال 1914، با همکاری تاکاهاشی کورکیو و تاکهیکو یاماگوچی، مجموعه ای با نام نیپون سیکو شکل گرفت و تولید تستی بیرینگ را پایه ریزی. پس از تغییرات فراوان، این شرکت دوباره در سال 1916 با عنوان NSK کار خود را در توکیوی ژاپن آغاز کرد و خیلی زود به یکی از بزرگترین تولید کنندگان بلبرینگ در ژاپن تبدیل شد. از آن سال تا سال 2016 که صدمین سالگرد تاسیس این شرکت بود، این برند در بیش از 29 کشور جهان مرکز تولیدی فعال دارد.

این برند از اوایل دهه 1960 در سطح جهان گسترش یافته است. این برند در سال 1962 یک دفتر فروش در آمریکا تاسیس کرد و به سرعت با تاسیس دفتر مرکزی، کارخانه، دفتر فروش و بخش های فناوری در سراسر آمریکا، اروپا، چین و آسیا و اقیانوس آرام دنبال شد. در سال های اخیر این شرکت دفاتر فروش جدیدی در روسیه و امارات افتتاح کرده، سایت های تولیدی خود را در چین گسترش داده و به اولین شرکت تولید کننده بیرینگ ژاپنی تبدیل شد که کارخانه ای را در مکزیک افتتاح کرد.

برند NSK در مراكز فناوری سراسر جهان فعالیت می كند تا بطور پویا به تحولات در محیط كسب و كار جهانی پاسخ دهد و به صورت انعطاف پذیر در خدمت مشتریان باشد.

تصویر اولین طرح بلبرینگ این برند در سال 1916:

طرح بلبرینگ NSK

تصویر اولین بلبرینگ موتور جت ساخته شده در ژاپن توسط این برند در سال 1945:

طرح بلبرینگ جت NSK

تصویر اولین بال اسکرو ساخته شده در ژاپن توسط برند NSK در سال 1958:

طرح بال اسکرو NSK

تصویر تاکهیکو یاماگوچی اولین رئیس شرکت NSK:

موسس NSK

شرکت صنعتی بازرگانی بتکا عرضه کننده محصولات برند ژاپنی NSK بوده و این برند را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.

از شما دعوت می نمائیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مشاوران بتکا تماس حاصل فرمائید. شماره تماس های دفتر مرکزی در انتهای صفحه هستند؛ کافیست روی هر شماره کلیک کنید تا تماس برقرار شود.

منابع : nsk.com

دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، مجتمع بهار، واحد 10

فروشگاه مرکزی:

  • تهران، خیابان امیرکبیر، پاساژ تهران

تماس با ما

تماس سریع (+98) 912-103-5927(+98) 912-145-9677 (+98 21) 7761-4313 (+98 21) 7761-0564 (+98 21) 7761 4682
×

راهنمای جامع بلبرینگ

بلبرینگ (Ball-Bearing) یا اصطلاح بازاری آن یاتاقان یکی از مهم ترین اجزای هر قطعه ماشین آلات صنعتی است. این قطعات با دقت بالا برای کاهش اصطکاک و حمل بار در طول حرکت چرخشی ضروری هستند. شاید تنها 5 درصد ماشین آلات صنعتی باشند که هیچ بلبرینگی ندارند؛ تقریبا 95 درصد ماشین آلات صنعتی حداقل یک بلبرینگ دارند. هزاران نوع بلبرینگ در بازار وجود دارد؛ از جمله خود بلبرینگ، رولبرینگ استوانه ای، رولبرینگ مخروطی، رولبرینگ سوزنی، بلبرینگ کف گرد، بلبرینگ تماس زاویه ای، بلبرینگ ایگرگ و بسیاری از انواع بلبرینگ های دیگر. در حالی که بلبرینگ رایج ترین نوع بیرینگ یا یاتاقان است اما هر نوع دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود است که آن را برای یک سری کاربردهای خاص مناسب و برای محیط های عملیاتی دیگر نامناسب می کند.

انتخاب و نصب بلبرینگ مناسب برای اطمینان از عملکرد بهینه دستگاه بسیار مهم است. بلبرینگ مناسب نه تنها عملکرد ماشین آلات شما را افزایش می دهد، بلکه طول عمر آن را نیز افزایش می دهد و در عین حال زمان خرابی و هزینه های تعمیر و نگهداری شما را کاهش می دهد. اگر بلبرینگ اشتباه و نامناسب را انتخاب کنید، خطر کاهش کارایی دستگاه، افزایش نیازهای تعمیر و نگهداری و حتی از کار افتادن کامل دستگاه شما را تهدید می کند.

با این حال، انتخاب بلبرینگ مناسب برای دستگاه شما همیشه آسان نیست. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید هنگام انتخاب بلبرینگ در نظر بگیرید؛ مانند سرعت، بار و شرایط کار. در اینجا برخی از عواملی را ذکر می کنیم که باید هنگام انتخاب بلبرینگ برای دستگاه خود در نظر بگیرید.

واژه شناسی بلبرینگ

بیشتر مردم نام بلبرینگ را شنیده‌اند، اما آیا می‌دانید قفس بلبرینگ، عنصر نورد یا شیار چیست؟ تفاوت بین بار دینامیک و استاتیک چگونه است؟

دنیای یاتاقان ها پیچیده است و اصطلاحات فنی زیادی در اطراف آن وجود دارد. ما برخی از رایج‌ترین اصطلاحات بلبرینگ را گردآوری کرده‌ایم تا متوجه شوید که منظور از هر نام در بلبرینگ چه می تواند باشد.

بخش ABEC

ABEC مخفف عبارت Annual Bearing Engineering Committee است و به عنوان استانداردی برای اندازه گیری دقت بلبرینگ استفاده می شود. شما معمولاً این مخفف را قبل از عددی خواهید دید که درجه خاصی از دقت را مشخص می کند. هرچه این عدد بیشتر باشد، سطح دقت بلبرینگ بالاتر است. یک بلبرینگ استاندارد معمولاً دارای درجه دقت ABEC 1 است. ABEC 3 نشان دهنده دقت متوسط، ABEC 5 دقت بالا و ABEC 7 دقت بسیار بالا است. به عبارت ساده تر، هر چه سطح دقت بالاتر باشد، یاتاقان به اندازه های مشخص شده خود نزدیک تر می شود.

دقت بیانگر واحدی است که یاتاقان در ابعاد مشخص خود ساخته شده است. در حالی که همه بلبرینگ ها اجزای بسیار دقیقی هستند اما برخی از آنها با دقت بالاتری نسبت به بقیه تولید می شوند. به طور کلی، هرچه سطح دقت بالاتر باشد، عملکرد بهتر یاتاقان در کاهش نویز و لرزش نمایان می شود و گشتاور افزایش می یابد. برای بسیاری از دستگاه ها، دقت در نظر گرفته نمی شود. با این حال، دستگاه های خاصی مانند دوک، آسیاب های با سرعت بالا، پمپ های خلاء و ماشین های بالانس کننده بالاترین سطح ممکن از دقت را می طلبد.

غلاف تنظیم کننده

غلاف تنظیم کننده متداول ترین اجزای مورد استفاده برای قرار دادن رولبرینگ های حفره مخروطی بر روی شفت هستند. این امر به دلیل سهولت نصب آنها و قرار گرفتن دقیق آنها بر روی شفت است که به طولانی شدن عمر یاتاقان کمک می کند. این غلاف ها برای استفاده در شفت های ساده و شفت های پلکانی مناسب هستند. در شفت ساده، غلاف تنظیم کننده به یاتاقان اجازه می دهد تا در هر نقطه از محور قرار گیرد. در شفت پلکانی، یاتاقان را می توان به طور محوری قرار داد و نصب و جدا کردن بلبرینگ را تسهیل کرد.

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ های تماس زاویه ای دارای شیارهای داخلی و خارجی هستند که نسبت به یکدیگر در جهت محور یاتاقان جابجا می شوند. این امر به بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای این توانایی را می‌دهد تا بارهای شعاعی و محوری را به طور همزمان تحمل کنند و آنها را برای دستگاه هایی که به ظرفیت حمل بار ترکیبی نیاز دارند ایده‌آل می‌کند.

بلبرینگ های تماس زاویه ای معمولاً می توانند بار محوری را فقط در یک جهت تحمل کنند. اگر به ظرفیت بار محوری در هر دو جهت نیاز دارید، می توانید یک جفت بلبرینگ تماس زاویه ای را نصب کنید یا می توانید از یک بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه استفاده کنید که می تواند بار محوری را در هر دو جهت تحمل کند. این بلبرینگ ها معمولاً در دستگاه هایی مانند پمپ ها، کمپرسورها، گیربکس ها و دوک یافت می شوند.

بار محوری (رانشی)

بار محوری در امتداد محور، موازی با شفت منتقل می شود. این نوع بار به عنوان بار رانشی نیز شناخته می شود. این نوع بار اغلب در فن های صنعتی و پمپ ها وجود دارد. اکثر بیرینگ ها در درجه اول برای تسهیل بار شعاعی طراحی شده اند. با این حال، برخی از بلبرینگ ها در بازار وجود دارند که به طور خاص برای حمل بار محوری طراحی شده اند. این یاتاقان ها عبارتند از رولبرینگ های سوزنی و بلبرینگ های کف گرد.

هنگامی که بار محوری در کنار بار شعاعی رخ می دهد، به آن بار ترکیبی می گویند. بلبرینگ‌هایی مانند بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای و رولبرینگ‌های مخروطی برای تحمل بارهای ترکیبی طراحی شده‌اند.

بار شعاعی

بیشتر بلبرینگ ها برای حمل بار شعاعی طراحی شده اند. بار شعاعی باری است که در زاویه 90 درجه به شفت اعمال می شود. این نوع بار در حمل و نقل مواد، کارخانه های فولاد و کاربردهای نوار نقاله رایج است. یاتاقان‌هایی مانند رولبرینگ استوانه‌ای، رولبرینگ سوزنی و بلبرینگ‌های شیار عمیق معمولاً می‌توانند بار شعاعی را تحمل کنند، اگرچه میزان باری که می‌توانند حمل کنند به نوع یاتاقان بستگی دارد.

بوشینگ

بوشینگ که به عنوان بلبرینگ ساده نیز شناخته می شود، نوعی از یاتاقان است که حرکت را با لغزیدن به جای غلطیدن تسهیل می کند. بوشینگ ها ظرفیت حمل بار بسیار بالایی دارند اما به دلیل سطوح بالای اصطکاک ایجاد شده توسط ناحیه تماس، فقط می توانند با سرعت های آهسته کار کنند.

بوشینگ ها به دلیل طراحی مینیمالیستی معمولاً طول عمر بالایی دارند؛ بنابراین معمولاً در دستگاه های سنگین استفاده می شوند که خرابی بلبرینگ فاجعه بار است. این موارد شامل توربین های بخار نیروگاه، کمپرسورها و محورهای پروانه کشتی می شود.

قفس (نگهدارنده)

قفس یا نگهدارنده بلبرینگ وظیفه نگه داشتن عناصر نورد و جلوگیری از افتادن آنها از یاتاقان را بر عهده دارد. در ساخت قفس ها طیف وسیعی از مواد موجود است که شامل پلاستیک، فایبرگلاس، برنز و فولاد هستند. هر ماده دارای ویژگی ها و مزایای متفاوتی است که آن را برای محیط های عملیاتی و کاربردهای مختلف مناسب می کند. فولاد یکی از متداول‌ترین مواد مورد استفاده برای قفس‌های بلبرینگ است زیرا از استحکام بالایی برخوردار است و در مقابل حرارت نیز مقاوم است. برنز نیز در یرولبرینگ ها به دلیل توانایی آن در دفع گرما از عناصر نورد و کمک به افزایش عمر یاتاقان رایج است.

کلیرانس

کلیرانس بلبرینگ، مقدار فضای بین عناصر نورد و شیارهای یک یاتاقان است. در بیشتر موارد، بلبرینگ به مقدار کمی فاصله برای نگهداری گریس یا روغن نیاز دارد. با این حال پیامد طبیعی این فاصله داخلی، مقدار کمی بازی در یاتاقان یا حرکت شیارها در ارتباط با یکدیگر است. در برخی موارد، بلبرینگ ممکن است نیاز به فاصله منفی داشته باشد که به عنوان پیش بار نیز شناخته می شود. این امر استحکام یاتاقان را افزایش می دهد و از تغییر شکل جلوگیری می کند.

بار ترکیبی

دو نوع بار وجود دارد که یک یاتاقان می تواند با آن مواجه شود: بار محوری و بار شعاعی. بار محوری در جهت شفت رخ می دهد در حالی که بار شعاعی در زاویه قائم به شفت قرار دارد. هر یاتاقان ظرفیت بار متفاوتی خواهد داشت که هم به میزان بار و هم به نوع بار مربوط می شود. برخی از بلبرینگ ها می توانند بار محوری را تحمل کنند در حالی که برخی دیگر قادر به تحمل بار شعاعی هستند.

هنگامی که بار محوری در کنار بار شعاعی رخ می دهد، به آن بار ترکیبی می گویند. برخی از یاتاقان ها وجود دارند که قادر به تحمل بارهای محوری و شعاعی به طور همزمان هستند؛ بلبرینگ های تماس زاویه ای و رولبرینگ های مخروطی. بارهای ترکیبی اغلب در دستگاه هایی مانند پمپ ها، کمپرسورها، فن ها، گیربکس ها و دوک ها یافت می شوند.

رولبرینگ استوانه ای

رولبرینگ های استوانه ای به دلیل داشتن عناصر نورد استوانه ای شکل، به گونه ای طراحی شده اند که ظرفیت حمل بار بالایی را ارائه دهند. به لطف سطح تماس بزرگ این عناصر نورد با حلقه بیرونی، بار در سطح وسیع تری توزیع می شود و امکان حمل بارهای شعاعی سنگین را فراهم می کند. این یاتاقان ها در طیف گسترده ای از طرح ها، انواع و اندازه ها موجود هستند که آنها را برای استفاده در بسیاری از کاربردها و صنایع مناسب می کند. طرح های آب بندی شده و جدا شونده نیز برای انعطاف بیشتر در دسترس هستند. رولبرینگ های استوانه ای معمولا در موتورهای الکتریکی، گیربکس ها، پمپ ها، کمپرسورها و ماشین آلات سنگین یافت می شوند.

فرسودگی

فرسودگی بلبرینگ یکی از شایع ترین علل خرابی زودرس بلبرینگ است که 34 درصد از خرابی بلبرینگ ها به فرسودگی نسبت داده می شود. شما می توانید با تعیین یاتاقانی که ظرفیت بار مناسب برای نیازهای کاربردی شما را داشته باشد، به جلوگیری از فرسودگی یاتاقان کمک کنید. علائم اولیه فرسودگی را اغلب می توان از طریق نظارت بر وضعیت شناسایی کرد و اجازه می دهد یاتاقان قبل از وقوع خرابی فاجعه بار جایگزین شود.

بلبرینگ درجه مواد غذایی

بلبرینگ‌های فود گرید یاطاقان‌هایی هستند که به‌طور خاص برای استفاده در صنایع غذایی و آشامیدنی طراحی شده‌اند. این بدان معنی است که آنها برای استفاده در نزدیکی مواد غذایی ایمن هستند و در برابر شستشوهای با فشار بالا که در صنعت رایج هستند مقاومت می کنند.

این بلبرینگ ها معمولاً از فولاد ضد زنگ یا ترموپلاستیک ساخته می شوند. آنها معمولاً دارای سطوح صاف هستند تا تمیز کردن را آسان کرده و رشد باکتری ها را به حداقل برسانند. بلبرینگ های درجه غذایی با روان کننده های درجه مواد غذایی روغن کاری می شوند که برای تماس اتفاقی با مواد غذایی تایید شده اند. علاوه بر استفاده در خطوط تولید مواد غذایی، یاتاقان‌های گرید مواد غذایی به لطف سطوح بالای مقاومت در برابر خوردگی که این بلبرینگ‌ها ارائه می‌دهند، اغلب در صنایعی مانند داروسازی و پزشکی نیز یافت می‌شوند.

هوزینگ

هوزینگ یا محفظه های بلبرینگ برای تسهیل نصب آسان یاتاقان بر روی تقریباً هر سطحی استفاده می شود، در حالی که از یاتاقان در برابر محیط های عملیاتی سخت محافظت می کند. هوزینگ ها را می توان از طیف وسیعی از مواد تولید کرد، اگرچه رایج ترین آنها فولاد یا چدن است.

تقریباً هر نوع بلبرینگ را می توان در یک محفظه یاتاقان قرار داد، اگرچه رایج ترین آنها بلبرینگ ها و رولبرینگ های استوانه ای هستند. طراحی جدا شونده نیز برای تسهیل نصب و نگهداری آسان بر روی شفت های با قطر بزرگ، بدون نیاز به از بین بردن تجهیزات اطراف موجود است.

ایزو ISO

ISO مخفف “سازمان بین المللی استانداردسازی” است؛ نهادی بین المللی است که استانداردهای صنعتی و تجاری را برای همه چیز از ساخت و ساز و امنیت گرفته تا کنترل کیفیت تعیین می کند.

محصولات انتقال نیرو باید استانداردهای ISO را برای طیف وسیعی از معیارها از جمله دقت، تلرانس، الزامات بار و دقت ابعادی برآورده یا از آن فراتر رود. اکثر تولید کنندگان اطلاعات کاتالوگ خود از جمله بار و عمر سرویس را بر اساس فرمول های توسعه یافته ISO قرار می دهند.

لاینر بیرینگ

یاتاقان خطی بلبرینگی است که به طور خاص برای حرکت خطی در امتداد شفت یا ریل طراحی شده است، به جای یاتاقان شعاعی که برای تسهیل حرکت چرخشی طراحی شده است. یاتاقان خطی ممکن است ساده باشد یا حاوی عناصر نورد مانند توپ یا غلتک باشد. انواع مختلفی از یاتاقان های خطی وجود دارد که آنها را برای استفاده در طیف گسترده ای از کاربردها مناسب می کند.

رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ های سوزنی از غلتک های استوانه ای بلند و نازک که شبیه سوزن هستند ساخته شده اند. این غلتک ها معمولاً حداقل چهار برابر قطرشان هستند. این به بلبرینگ های غلتکی سوزنی ظرفیت بار شعاعی برجسته ای در سرعت های متوسط می دهد. برخی از رولبرینگ های سوزنی روی یک شیار داخلی کار می‌کنند اما بسیاری از آنها مستقیماً روی یک محور فولادی سخت شده کار می‌کنند تا فضای مورد نیاز را به حداقل برسانند. این باعث می شود این بلبرینگ ها برای استفاده در برنامه هایی که ممکن است فضا محدود باشد ایده آل باشند.

عناصر نورد

عناصر نورد یک یاتاقان بین حلقه های داخلی و خارجی یاتاقان قرار دارند و برای انتقال حرکت چرخشی و در عین حال به حداقل رساندن ضریب اصطکاک استفاده می شوند. انواع مختلفی از عناصر نورد موجود است که هر کدام خواص و مزایای متفاوتی دارند. نوع عنصر نورد که انتخاب می کنید به نیازهای برنامه شما از جمله بار، سرعت و شرایط عملیاتی بستگی دارد.

عناصر نورد به توپ و غلتک تقسیم می شوند. به طور کلی، بلبرینگ‌های توپ معمولاً برای برنامه‌های با سرعت بالا با نیازهای بار کم تا متوسط استفاده می‌شوند، در حالی که رولبرینگ ها برای دستگاه هایی که نیاز به بار سنگین دارند و در سرعت‌های متوسط کار می‌کنند ترجیح داده می‌شوند. با این حال، انواع مختلفی از هر نوع بلبرینگ وجود دارد، با گزینه های موجود برای مطابقت با هر نیاز کاربردی.

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم برای جبران ناهماهنگی طراحی شده اند و از تجهیزات اطراف در برابر آسیب محافظت می کنند و در عین حال عمر بلبرینگ را افزایش می دهند. این یاتاقان ها زمانی توصیه می شوند که تراز شفت و محفظه مشکل باشد یا در جاهایی که شفت ممکن است در حین کار خم شود.

رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ بشکه ای که اغلب به اختصار SRB نامیده می شوند، توسط چندین غلتک کروی شکل ساخته می شوند که با یک قفس یا نگهدارنده بین حلقه داخلی و خارجی یاتاقان در کنار هم قرار می گیرند. این یاتاقان ها می توانند بارهای محوری و شعاعی را در سرعت های بالا تحمل کنند. این بلبرینگ‌ها که در سال 1919 اختراع شدند، به دلیل شکل نوآورانه عناصر غلتکی، برای استفاده در کاربردهایی که مستعد ناهماهنگی و انحراف محور هستند، مناسب هستند.

رولبرینگ های بشکه ای را اغلب می توان در محورهای اصلی توربین های بادی و همچنین در معدن و معدن، فلزات و صنایع دریایی یافت.

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ های مخروطی بیشتر در چرخ های اتومبیل، کامیون و تریلر یافت می شوند. این یاتاقان ها از چندین غلتک مخروطی تشکیل شده اند که با یک قفس یا نگهدارنده بین دو حلقه یاتاقان نگه داشته می شوند. غلتک ها و قفس معمولاً به قسمت داخلی مونتاژ می شوند و در مجموع به عنوان مخروط بلبرینگ شناخته می شوند. شیار بیرونی به طور کلی جدا است. این یاتاقان ها می توانند بارهای محوری و شعاعی را تحمل کنند و در انواع تک ردیفه و دو ردیفه برای ظرفیت حمل بار اضافی موجود هستند.

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ های کف گرد برای تحمل بارهای محوری طراحی شده‌اند. طیف گسترده ای از عناصر نورد را می توان در یک بلبرینگ کف گرد از جمله ساچمه، رولبرینگ سوزنی، رولبرینگ استوانه ای و رولبریگ مخروطی یافت. عناصر نورد معمولاً با استفاده از یک قفس یا نگهدارنده کنار هم نگه داشته می شوند و بین دو واشر قرار می گیرند.

بلبرینگ های کف گرد در هر جایی که بار در طول شفت منتقل می‌شود و نه در مقابل آن استفاده می‌شود که شامل کاربردهای هوافضا، دریایی و خودرو می شود.

نکات مهم هنگام خرید بلبرینگ

اولین چیزی که هنگام انتخاب بلبرینگ خود باید در نظر بگیرید فضای نصب موجود است. مهم نیست که یک یاتاقان چقدر برای نیازهای دستگاه شما مناسب است، اگر فضای موجود کافی نباشد نمی توان آن را نصب کرد. برخی از انواع بلبرینگ ها فضای محوری بیشتری را نسبت به سایرین اشغال می کنند، بنابراین اگر مناسب ترین یاتاقان برای دستگاه شما بیش از حد بزرگ باشد، همیشه گزینه های جایگزین وجود دارد.

موضوع بعدی میزان تحمل بار است. دو نوع بار مختلف وجود دارد که وقتی به مشخصات بلبرینگ نگاه می کنیم در مورد آنها صحبت می شود: بار شعاعی و بار محوری. بار شعاعی عمود بر شفت است، در حالی که بار محوری که به عنوان بار رانشی نیز شناخته می شود، موازی با شفت است. بلبرینگ های مختلف قادر به تحمل انواع مختلف بار در جهات و اندازه های متنوع هستند. به عنوان مثال رولبرینگ استوانه ای می تواند بار شعاعی بالایی را تحمل کند در حالی که بلبرینگ کف گرد بار عمدتا محوری را تحمل می کند. اگر بلبرینگ به طور همزمان تحت بار شعاعی و محوری قرار گیرد، به این وضعیت بار ترکیبی گفته می شود، بیرینگ هایی نظیر رولبرینگ مخروطی به طور خاص برای تحمل بارهای ترکیبی طراحی شده اند.

در برخی از دستگاه ها بلبرینگ ها ممکن است برای متعادل کردن شرایط بار متغیر یا برای رسیدگی به شرایط بار پیچیده نیاز به جفت شدن داشته باشند. در این شرایط بهتر است با یک متخصص حوزه بلبرینگ مشورت کنید تا در مورد بهترین چیدمان یاتاقان برای دستگاه شما مشاوره تخصصی دریافت کنید. کارشناسان پشتیبانی شرکت بتکا برای مشتریان خود آموزش رایگان را به ارمغان آورده اند.

هر بلبرینگ دارای سرعتی است که در آن بهینه عمل می کند، همراه با حداکثر سرعت دستگاه. یاتاقان های خاصی مانند بلبرینگ شیار عمیق و بلبرینگ تماس زاویه ای به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند در سرعت های بالا مقاومت بیشتری داشته باشند. رولبرینگ استوانه ای و رولبرینگ سوزنی اغلب با یک قفس یا Cage در دسترس هستند که سرعت عملیات بالاتری را ممکن می کند. باز هم، این به طور معمول ظرفیت تحمل بار بلبرینگ را کاهش می دهد. اگر بلبرینگی را انتخاب کنید که دارای درجه سرعت کافی نیست، احتمالاً بلبرینگ شما به دلیل خستگی از کار می افتد و باعث آسیب سنگین می شود و نیاز به تعویض دارد.

اعمال بار به بلبرینگ باعث تغییر شکل الاستیک می شود. این امر با مناطق تماس بین عناصر نورد و شیار شروع می شود. سختی یک بلبرینگ حاصل رابطه بین بار و تغییر شکل الاستیک حاصل را توصیف می کند. هر چه سفتی بیشتر باشد، تغییر شکل کمتر است. در بسیاری از موارد، تغییر شکل الاستیک یاتاقان ها حداقل است و می توان آن را نادیده گرفت. با این حال، در برخی از دستگاه ها مانند ماشین ابزار، سختی بلبرینگ بسیار مهم است. رولبرینگ ها اغلب یاتاقان های انتخابی هستند که در آن سطوح بالایی از استحکام یاتاقان مورد نیاز است. استحکام بلبرینگ های دیگر مانند بلبرینگ های تماس زاویه‌ای و رولبرینگ‌های مخروطی را اغلب می‌توان از طریق بارگذاری پیش‌بار افزایش داد.

ناهماهنگی در دستگاه می تواند ناشی از موارد مختلفی از جمله ازدیاد بار، دقت پایین شفت و محفظه و خطاهای نصب باشد. در حالی که برخی از بلبرینگ ها می توانند این موارد را تحمل کنند اما برخی دیگر ممکن است آسیب ببینند که منجر به خرابی زودرس بلبرینگ می شود. به همین دلیل، مهم است که قبل از انتخاب بلبرینگ، سطح ناهماهنگی در دستگاه را در نظر بگیرید. بلبرینگ هایی که قابلیت خود تراز شدن دارند معمولاً برای دستگاه هایی انتخاب می شوند که در آن ناهماهنگی وجود دارد. انواع آنها شامل رولبرینگ کروی و یاتاقان های خود تراز شونده باشد که می توانند ناهماهنگی را جذب کنند و به جلوگیری از آسیب به ماشین آلات اطراف کمک کنند.

در برخی از محیط‌های عملیاتی، سطوح پایین نویز ممکن است مهم باشد. اکثر بیرینگ های عناصر نورد حداقل سطح سر و صدای ممکن را تولید می کنند. با این حال، برخی از موتورهای الکتریکی و ابزارهای اندازه گیری ممکن است در حین کار نیاز به کاهش بیشتر سطح سر و صدا و نویز داشته باشند. بلبرینگ‌های شیار عمیق معمولا بیرینگ های انتخابی هستند که در آن سطح صدای کم بسیار مهم است. همچنین می‌توان برای بلبرینگ هایی مانند رولبرینگ‌های استوانه‌ای تنظیماتی انجام داد تا سطح نویز در حین کار کاهش یابد.

هر دستگاه دارای یک محیط عملیاتی متفاوت خواهد بود. درک شرایطی که بلبرینگ شما در آن کار می کند قبل از انتخاب بسیار مهم است. این موارد می تواند شامل آلودگی، دما، ضربه و لرزش باشد. برخی از بیرینگ ها دارای مواد اولیه ای هستند که در برابر ضربه مقاوم هستند یا دارای گواهینامه ایمن برای مواد غذایی هستند که آنها را برای صنایعی مانند مواد شیمیایی، مواد غذایی و دارویی ایده آل می کند. برخی دیگر به طور خاص برای کار در دماهای بالا یا تحمل بارهای ضربه ای سنگین و سطوح بالای ارتعاش طراحی شده اند. شناخت محیط کار ماشین آلات به شما کمک می کند تا بلبرینگ مناسب را برای دستگاه خود انتخاب کنید، همراه با مناسب ترین فرمول آب بندی و روان کننده برای پشتیبانی از آن. این به بلبرینگ شما بهترین شانس ممکن را برای دستیابی به عمر طولانی، کاهش زمان از کار افتادگی و افزایش بهره وری شما می دهد.

نصب بلبرینگ

نحوه نصب و برداشتن بلبرینگ به نوع بلبرینگ، محیط عملیاتی و ترجیحات فردی شما بستگی دارد. با این حال، ممکن است تحت تأثیر فضای موجود نیز قرار گیرد. یاتاقان‌هایی که می‌توانند از هم جدا شوند معمولاً نصب و جداسازی آسان‌تر هستند. این موضوع می تواند شامل رولبرینگ های استوانه ای، رولبرینگ های مخروطی و رولبرینگ های سوزنی شود. این بلبرینگ ها برای کاربردهایی که نیاز به بازرسی منظم دارند، ایده آل هستند. نصب بلبرینگ های با حفره های مخروطی دشوارتر است زیرا فاصله داخلی باید در طول فرآیند نصب تنظیم شود. برای دستگاه هایی که بازرسی یا تعمیر و نگهداری منظم مورد نیاز است، یا جایی که یاتاقان توسط ماشین آلات سنگین احاطه شده است، یاتاقان جدا شونده می‌تواند انتخاب خوبی باشد. نصب این بلبرینگ ها بدون نیاز به برچیدن تجهیزات اطراف ساده است.

روانکاری بلبرینگ

وقتی صحبت از عملکرد قابل اعتماد و کارآمد بلبرینگ می شود، انتخاب روان کننده بسیار مهم است. روان کننده ها به کاهش اصطکاک کمک می کنند که منجر به کاهش سایش و افزایش طول عمر یاتاقان های شما می شود. به همین دلیل، ضروری است که همزمان با مشخص کردن بلبرینگ، انتخاب روانکار خود شامل روغن و یا گریس را نیز در نظر بگیرید. انتخاب روان کننده مناسب به اندازه انتخاب بلبرینگ مناسب اهمیت دارد. روان کننده ای که انتخاب می کنید به شرایط عملکرد بلبرینگ از جمله بار، سرعت، دما و آلودگی بستگی دارد.

آب بندی بلبرینگ

بدون در نظر گرفتن کاسه نمد یا دیگر راه حل های آب بندی که استفاده می کنید، انتخاب بهترین بلبرینگ ممکن برای دستگاه تان فایده ای ندارد. همیشه یک کاسه نمد با کیفیت انتخاب کنید که آلودگی را از یاتاقان دور کند و هم بلبرینگ و هم روان کننده آن را تمیز نگه دارد. این امر به بلبرینگ شما بهترین شانس ممکن را برای دستیابی به بهترین عمر ممکن می دهد. هنگامی که به کاسه نمد مورد نیاز بلبرینگ خود فکر می کنید، باید نوع یاتاقان، آلاینده هایی که در معرض آن قرار می گیرد، دمای کاری که در معرض آن قرار می گیرد و نوع روان کننده ای که استفاده می شود را در نظر بگیرید. و البته نیروهایی که به کاسه نمد اعمال خواهد شد. کاسه نمد مورد نیاز شما باید هنگام انتخاب بلبرینگ در نظر گرفته شود تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که آنها با هم سازگار هستند و به طور موثر با هم کار می کنند.